Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

Trzeci sektor może być wielki

Główne zdjęcie
Kamil Kamiński – łomżanin, od wielu lat związany z trzecim sektorem. Obecnej Członek Zarządu Fundacji „Ocalenie” zajmujące się pomocą dla uchodźców, cudzoziemców i repatriantów.

Ruszyły społeczne konsultację dotyczące Rocznego Programu Współpracy Organizacji Pozarządowych z Miastem Łomża. - To niezwykle ważny dokument, ponieważ rozwój trzeciego sektora jest kluczem do tworzenia się społeczeństwa obywatelskiego a tym samym rozwoju naszego miasta – mówi Kamil Kamiński. - Tworzenie się społeczeństwa obywatelskiego nierozłącznie związane jest, również z rozszerzeniem oferty wlontarystycznej w Łomży, oraz stworzeniem miejsc wsparcia dla organizacji pozarządowych.

Chcę przedstawić propozycję, które pozwoliłyby na rozwój trzeciego sektora w mieście, a ponadto nie wiążą się też z dużymi obciążeniami finansowymi:

  1. Powstanie Łomżyńskiego Inkubatora Organizacji Pozarządowych: miejsca w którym istniejące organizacje oraz społecznicy mogliby skorzystać z pomocy specjalistów, wziąć udział w szkoleniach, a najważniejsze nieodpłatnie skorzystać z sali warsztatowej, konferencyjnej, z telefon lub faksu.
  2. Nieodłącznie z stworzeniem Inkubatora Organizacji Pozarządowych łączy się powstanie Łomżyńskiego Centrum Wolontariatu. Z doświadczenia Fundacji “Ocalenie” wynika, że w Łomży jest duża grupa osób chcących pracować wolontarystycznie na rzecz innych. Potrzebne jest miejsce w którym zainteresowane osoby mogłyby zapoznać się z możliwościami podjęcia wolontariatu w różnych organizacjach i instytucjach.
  3. Powołanie Łomżyńskiej Rady Pożytku Publicznego składającej się z przedstawicieli Prezydenta Miasta, Rady Miasta oraz organizacji pozarządowych. Do zadań Rady należałoby: opiniowanie projektów strategii rozwoju miasta, opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery pożytku publicznego, w tym programów współpracy, wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych, udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów pomiędzy organizacjami a administracją publiczną,  wyrażanie opinii w sprawie zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym.
  4. W Łomży działa kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, działających w różnych zakresach i obszarach. Dobrym pomysłem jest organizacja spotkań umożliwiających wymianę doświadczeń, oraz możliwości współpracy. 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariatu, więc interesującym pomysłem jest zorganizowanie tego dnia Łomżyńskiego Forum Organizacji Pozarządowych skupiony wokół idei wolontariatu, ale też rozwoju trzeciego sektora w Łomży.
  5. Uaktualnienie Łomżyńskiej Karty Współpracy Miasta i Organizacji Pozarządowych, oraz Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Łomża do 2020, uwzględniając w niej rozwój trzeciego sektora w Łomży.

Oczywiście są to pomysły wymagające dyskusji. Zachęcam więc do wyrażania swoich opinii dotyczących przedstawionych powyżej propozycji, ale też zaproponowania własnych wizji współpracy organizacji pozarządowych w naszym mieście. Szczegółowy Roczny Program Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi znajduję się na www.lomza.pl.

Kamil Kamiński
kamil_kaminski@aol.pl

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę