Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Blues dla Darka…

Główne zdjęcie
Polityka: Robert Wieczorek

Łomżyńskie zespoły Polityka, The BL Blue’s Band i Holy Water zagrały w piątkowy wieczór szczególny koncert. Został on poświęcony pamięci muzyka oraz dziennikarza Dariusza Gałczyka, a odbył się w przededniu drugiej rocznicy jego tragicznej śmierci. – Jestem bardzo wzruszona i zadowolona – mówi Beata Łepkowska, siostra zmarłego. –To był świetny koncert i przede wszystkim tylu ludzi pamięta jeszcze Darka – mam nadzieję, że jeszcze przez wiele, wiele lat nie zapomną o nim!

Dariusz Gałczyk (1 VI 1966 – 29 IX 2010) był wszechstronnie utalentowanym artystą: poetą, rzeźbiarzem, malarzem i rysownikiem. Łomżyńskiej publiczności był znany przede wszystkim jako konferansjer i aktor kabaretowy. Nade wszystko kochał jednak muzykę, będąc wielkim fanem bluesa i wirtuozem harmonijki ustnej. I włąśnie dlatego przyjaciele postanowili przypomnieć jego postać i dokonania okolicznościowym koncertem zorganizowanym w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Wzięły w nim udział Holy Water, Polityka i The BL Blue’s Band, wykonując również utwory, których teksty napisał właśnie Dariusz Gałczyk. Każdy z zespołów przygotował specjalny zestaw kilku utworów. Polityka postawiła na swe sztandarowe kompozycje takie jak  „Wierzymy w miłość” czy stworzony 28 lat temu w MDK „A ludzie biegną”. Hołdem dla przedwcześnie zmarłego przyjaciela było wykonanie „Bluesa” z jego tekstem, w którym to na harmonijce ustnej, ulubionym instrumencie Gałczyka, zagrał gitarzysta Jacek Perkowski. 
Po harmonijkę sięgnął też śpiewający gitarzysta kolejnego zespołu – Mariusz Brzostowski, 
ozdabiając jej dźwiękami przebojowy „BL Blues”. Krótki występ The BL Blue’s Band zakończyła piękna ballada „Kapelusz”, dedykowana Darkowi, który był wielkim zwolennikiem takiego właśnie nakrycia głowy.
Holy Water zagrali w składzie poszerzonym o harmonijkarza z Ostrołęki Marka Pęzę. Zaprezentowali najnowsze utwory z przygotowywanej płyty, by na finał przejść do kompozycji z tekstami Darka: żartobliwego „Moje Boogie” i przejmującego „Bluesa po północy”. 
–Jestem bardzo zadowolony z koncertu i frekwencji – ocenia Bernard Krasuski, lider Holy Water i pomysłodawca imprezy. – Widać, że ludzie wciąż pamiętają o Darku i ciepło go wspominają, nie tylko jako muzyka, ale pewnie i przyjaciela. Ale u nas dzisiaj na koncercie był przede wszystkim jako muzyk. Każdy utwór na tę imprezę był przygotowany i pomyślany pod kątem Darka!
–Mam osobisty stosunek zarówno do Darka jak i do tego koncertu – podkreśla Roman Borawski, dyrektor MDK–DŚT. – Jego inicjatywa nie wyszła od nas, ale nie było innej możliwości jak zaakceptować ten pomysł i mocno się przyłożyć, żeby porządnie go zrealizować. Cieszy mnie kondycja łomżyńskiego bluesa – nie spodziewałem się, że to jest tak wysoki poziom. Może nie będziemy wspominać Darka ze sceny co roku, ale chciałbym, żeby dzisiejszy koncert stał się zaczątkiem może nie festiwalu, ale tego, żeby co roku robić taki przegląd bluesowy i rockowy, żeby Łomża mogła się pokazać również z tej strony, żeby nad Narwią zabrzmiała łomżyńska muzyka!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

Foto: Polityka: Robert Wieczorek
Foto: Polityka: Jacek Perkowski i Robert Wieczorek
Foto: Polityka
Foto: Polityka: Jacek Perkowski i Robert Wieczorek
Foto: Polityka: Jacek Perkowski
Foto: Polityka: Sylwester Niemiec
Foto: Polityka
Foto: Polityka
Foto:
Foto: The BL Blues Band: Jan Górski
Foto: The BL Blues Band: Mariusz Brzostowski
Foto: The BL Blues Band: Mariusz Brzostowski, Bartek Leszczyński i Jan Górski
Foto: The BL Blues Band: Mariusz Brzostowski, Bartek Leszczyński, Jan Górski i Sławomir Śledziewski
Foto: The BL Blues Band
Foto: The BL Blues Band: Mariusz Brzostowski, Bartek Leszczyński, Jan Górski i Sławomir Śledziewski
Foto: The BL Blues Band: Mariusz Brzostowski, Bartek Leszczyński, Jan Górski
Foto: The BL Blues Band: Mariusz Brzostowski
Foto: The BL Blues Band: Sebastian Barański
Foto: The BL Blues Band: Bartek Leszczyński
Foto: Sala MDK-DŚT
Foto: The BL Blues Band
Foto: Holy Water: Jolanta Baranowska
Foto: Holy Water: Jolanta Baranowska, Bernard Krasuski i Marek Pęza
Foto: Holy Water: Jolanta Baranowska, Bernard Krasuski, Marek Pęza i Sławek Trzcinka
Foto: Holy Water: Andrzej Berbachowski
Foto: Holy Water:  Bernard Krasuski, Jolanta Baranowska, Marek Pęza i Sławek Trzcinka

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę