Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

„W tej sytuacji najlepiej byłoby milczeć...”

- Towarzyszył nam i był obecny na wszystkich uroczystościach państwowych i religijnych. Dziś żegnamy sztandar – mówi major Krzysztof Rabek, ostatni dowódca 1ŁBR, który przestanie istnieć wraz z końcem roku. Później w Łomży będą już tylko „warsztaty techniczne”. W jednostce wojskowej odbyła się uroczystość pożegnania sztandaru 1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego im gen. Mariana Raganowicza, który trafi teraz do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Będzie to czwarty łomżyński sztandar w tym Muzeum.

Uroczystość pożegnania sztandaru była ostatnim „dużym” wydarzeniem w krótkiej historii 1.Łomżyńskiego Batalionu Remontowego. Sformowano go w roku 2001 na bazie 15.Rejonowych Warsztatów Technicznych. W roku 2003 jednostka otrzymała ufundowany przez mieszkańców Łomży sztandar wojskowy i wówczas też do jej nazwy dołączono przymiotnik „Łomżyński”. W związku z reorganizacją logistyki w Siłach Zbrojnych RP zadecydowano że jednostka zostanie rozformowana. Ma to nastąpić do 31 grudnia 2012 roku, a na jej bazie powstaną mniejsze Warsztaty Techniczne 2.RBLog w Łomży.   
- Historia wojska w Łomży była przebogata. Żegnamy sztandar, ale nie żegnamy wojska – mówił prezydent miasta Mieczysław Czerniawski, zamaczając, że jeszcze w ubiegłym roku wraz z ówczesnym biskupem łomżyńskim Stanisławem Stefankiem zabiegali w Ministerstwie Obrony Narodowej aby planowane zmiany w łomżyńskiej jednostce nie prowadziły do jej likwidacji. 
- Dla mnie i mieszkańców Łomży to koniec epoki... - napisał poseł Lech Kołakowski w liście odczytanym podczas uroczystości. 
- W tej sytuacji najlepiej byłoby milczeć... - mówił Jerzy Brzeziński, były prezydent miasta i jednocześnie ojciec chrzestny sztandaru 1ŁBR  - Tej pustki już żaden sztandar nie wypełni - dodawał. 
W trakcie uroczystości po raz ostatni dowódca wręczył też specjalne odznaki  1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego im gen. Mariana Raganowicza. Otrzymało je kilkanaście osób – przedstawiciele jednostek samorządowych, przedsiębiorcy, księża przez lata wspierający działalność batalionu.

200829104429.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę