Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Barszcz do spisania...

Przywieziony przed laty z Kaukazu barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi są dziś jednymi z najniebezpieczniejszych gatunków roślin w Polsce. Ich właściwości toksyczne stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Do obrażeń może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z rośliną - wystarczy przebywać w jej otoczeniu! Niestety rośliny te nie są praktycznie zwalczane i rozpleniając się coraz bardziej. Specjaliści alarmują i ogłaszają internetowy „Ogólnopolski Spis Powszechny Barszczu Sosnowskiego i Barszczu Olbrzymiego 2012”.

Spis zorganizowały  Pracownia Stosowanej Ekologii Roślin w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie wraz z Fundacją „Palący Problem – HERACLEUM”. W tym celu stworzono serwis  www.barsz.edu.pl
- Jeśli w twojej okolicy rośnie barszcz Sosnowskiego lub barszcz olbrzymi - donieś nam o tym! Przyłącz się do akcji tworzenia bazy i mapy stanowisk toksycznych barszczy w Polsce. Zgłoś miejsce występowania barszczu  - zachęcają.
Organizatorzy podkreślają, że większość ludzi nie jest świadoma, jak wielkie zagrożenie dla ich zdrowia mogą stanowić kaukaskie barszcze. W ich ocenie ostrzeganie przed zagrożeniami i wskazywanie miejsc ich występowania to póki co jedyne sposoby, by ochronić ludzi przed zgubnym skutkiem kontaktu z tymi roślinami. 
- Tylko wspólne działanie ludzi z całej Polski pozwoli na uświadomienie lokalnym i państwowym władzom, jak duża jest skala problemu inwazji barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego. Będzie również stanowiło potężny argument za podjęciem ustawowych decyzji o obowiązku zwalczania barszczy na terenie naszego kraju – czytamy w uzasadnieniu organizacji „Ogólnopolskiego Spisu Powszechnego Barszczu Sosnowskiego i Barszczu Olbrzymiego 2012”.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę