Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 13 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Na wschód od... Berlina

Główne zdjęcie
fot. UM WP

Budowa rozpoczęła się jeszcze w 2006 roku. Kilka dni temu zakończone zostały wszystkie prace warunkujące dopuszczenie gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej do użytkowania, a wielkie otwarcie zaplanowano w przyszły piątek 28 września 2012 roku. - Planowana inauguracja ma mieć więc niezwykle uroczysty charakter, ale i Opera i Filharmonia Podlaska jest zupełnie wyjątkowym centrum życia kulturalnego na wschód od Berlina. W topografii kulturalnej naszego kraju nie ma obecnie przedsięwzięcia tworzonego z równym rozmachem i odwagą – pisze o sobie OiFP. Budowa pochłonęła ok. 220 mln zł. Dyrektor placówki Roberto Skolmowski szacuje, że roczne utrzymanie będzie kosztować 25 mln zł.

Budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki rozpoczęto w 2006 roku (w kwietniu tego roku wbudowano pod budowę kamień węgielny). Nowy gmach został zaprojektowany przez cenionego architekta i urbanistę Marka Budzyńskiego. Pełna rozmachu inwestycja finansowana jest ze środków Unii Europejskiej i budżetu województwa (niemal w równej części) oraz budżetu państwa (ok. 10 proc. kosztów) stanowi obecnie nie tylko najatrakcyjniejszy obiekt tego typu w Polsce, ale i najnowocześniejsze centrum kulturalne na wschód od Berlina. 
Nowy gmach został zaprojektowany przez architekta i urbanistę Marka Budzyńskiego. Monumentalna konstrukcja stworzona jest ze szkła, kamienia, betonu i stali nierdzewnej. 
W budynku Opery, którego powierzchnia wynosi ponad 16.000 m2 a kubatura 108.000 m3, mamy salę główną (duża scena) na 771 miejsc (max. 1031 osób z wykorzystaniem części sceny i miejsc mobilnych) oraz salę kameralną na 130 miejsc. Ponadto mieszczą się w nim między innymi sale prób chóru, orkiestry i baletu, a także garderoby artystów. Obiekt został wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. 

Otwarcie tej najważniejszej i największej w województwie podlaskim instytucji kultury uświetni premiera opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki (28 i 30 września) oraz polska premiera spektaklu muzycznego „Korczak” Chrisa Williamsa (29 września).
Wcześniej, już w najbliższą niedzielę, 23 września, od godziny 10 do 15 Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku (na tydzień przed oficjalnym otwarciem) zaprasza wszystkich mieszkańców Białegostoku oraz województwa podlaskiego na Dzień Otwarty w nowym gmachu OiFP przy ul. Odeskiej 1.
To będzie niepowtarzalna okazja, by na własne oczy przekonać się jak od środka wygląda ta największa w naszym regionie instytucja kultury.


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę