Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

Kara za karę... Miasto zapłaciło blisko 150 tys zł

Zielona Architektura to firma, która przed sześciu laty wykonywała tzw. pierwszy etap modernizacji stadionu przy ul. Zjazd, a niedawno wygrała przed sądem proces o karę jaką wówczas za nieterminowe wykonanie prac naliczyli jej urzędnicy ratusza. Wyrok i kara jaką miasto musiało zapłacić było zaskoczeniem także dla wieloletnich radnych miejskich. O trwającym przez lata procesie niewielu wiedziało.

Pierwszy etap modernizacji stadionu odbywał się w 2006 roku. To wówczas powstała trybuna od strony rzeki i płyta główna boiska. Zgodnie z umową miasto miało zapłacić Zielonej Architekturze niemal równe 3 mln zł. Remont miał się rozpocząć 7 sierpnia i zakończyć 30 października  2006 roku, później termin wydłużono do końca grudnia 2006 roku... a faktycznie odbioru prac dokonano 31 maja 2007 roku i jeszcze wskazano kilkanaście uchybień, które wykonawca miał usunąć w lipcu... Miasto wyliczyło, że opóźnienie wyniosło 144 dni i jak wówczas podawał ratusz Zielonej Architekturze naliczono karę 216 tys. zł. Firma od początku twierdziła, że  kara jest niesłuszna i groziła że będzie dochodziła płatności na drodze sądowej. Sęk w tym, że 31 sierpnia 2007 roku, ratusz podawał, że „po rozmowie z Prezydentem Łomży Jerzym Brzezińskim Zielona Architektura uznała zasadność naliczenia przez Urząd Miejski kar.” 
Teraz wyszło na jaw, że najwyraźniej było inaczej. 11 czerwca 2012 roku, przed Sądem Okręgowym w Łomży zapadł wyrok z powództwa Zielonej Architektury przeciwko Gminie Miejskiej Łomża. Jak wyjaśniał radnym Mieczysław Jagielak, radca prawny ratusza, początkowo ZA domagała się zapłaty ponad 277 tys zł. 
- W trakcie sprawy Zielona Architektura ograniczyła swoje powództwo do kwoty 144 tys. zł, a było to spowodowane tym, że część roszczenia zostało wcześniej przez miasto opłacone – mówił Jagielak. 
W ostateczności istotą sporu pomiędzy miastem, a Zieloną Architekturą była kara umowna, jaką miasto obciążyło Zieloną Architekturę karami umownymi za 144 dni zwłoki w wykonaniu zadania inwestycyjnego. 
„W trakcie procesu okazało się, że nie było to 144 dni, a 93 dni. W związku z tym cała kwota uległa zmianie, bo miasto obciążając Zieloną Architekturę za 144 dni, a następnie ograniczając zwłokę do 93 dni, z przyczyn różnych, nie zapłaciło Zielonej Architekturze i o to trwał spór. Na kwotę, która wynosiła 76.500 zł jako należność główna, doliczono odsetki w wysokości 42.654 zł, co w sumie dało kwotę 119.154 zł i taką kwotę zasądził Sąd Okręgowy w Łomży” - relacjonował Jagielak.
Miasto musiało jednak z własnej kasy wypłacić o blisko 30 tys zł więcej bo do zasądzonej przez sąd kary „należy doliczyć zastępstwo procesowe w kwocie 18.850 zł plus w bieżącym roku, należne odsetki za ten okres tj. kwotę 9.167 zł.”

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę