Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wyprawa ku wyobraźni Sylwestra Chrapowicza

Malarz i pedagog z Łomży Sylwester Chrapowicz zdobył pierwszą nagrodę na XVII Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Plastycznej ph. „Wyprawa w kierunku wyobraźni”. Jury konkursu, zorganizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, oceniało 314 prac malarskich i rzeźbiarskich 89 twórców samorodnych z Podlaskiego.

- Przygotowałem trzy obrazy olejno-akrylowe o rozmiarach 100 cm na 70 cm, namalowane na przełomie 2011 i 2012 roku – opowiada Sylwester Chrapowicz. - Pierwszy pt. „Wspinaczka po drabinie społecznej” przedstawia Julię, moją modelkę z wcześniejszych prac. Stoi przodem na drabinie, oplecionej bluszczem, tak jak jej ręce. Ma na bluzce symbol komercyjnej firmy, bo chciałem w ten sposób pokazać powszechną współcześnie hierarchię wartości. Na obrazie widać pięć szczebli drabiny, nawiązujących do gradacji potrzeb w piramidzie Maslow'a.

Malarska prezentacja świata, w którym króluje komercja
Bohaterką drugiego i trzeciego obrazu jest inna modelka Chrapowicza – Justyna. Na „Zakupach” autor ukazuje historie z życia, których bohaterką jest dziewczyna jako klientka znanych marek w hipermarketach. To obrazek z Toruń Plaza, gdzie kobiety czują się jak księżniczki wyszukanego stylu i topowej mody. I gdzie specjalnie do pozowania do obrazu kupili spódnicę i bluzkę Justyny. Z kolei praca „MMS” ma „szkatułkową” kompozycję”: Justyna robi sobie telefonem komórkowym zdjęcie w lustrze i sama jest „sfotografowana” przez malarza razem ze swoją nowoczesną komórką. - Wymowa tych trzech prac jest taka sama: że jesteśmy nieustannie uwikłani w relacje z rzeczami i ludźmi, uzależnieni od zakupów, smsów i mmsów – wyjaśnia autor. - Chcemy wciąż wspinać się po drabinie hierarchii społecznych, uzależnieni od stanu portfela, a nie wiedzy czy wykształcenia. 
Historyk sztuki i jurorka Joanna Tomalska zauważa, iż „banałem jest stwierdzenie, że sztuka od dawna już nie dzieli się na profesjonalną i amatorską, lecz na dobrą i złą, szczerą i udającą coś, czym nie jest”. A tak mówi o nagrodzonych pierwszym miejscem pracach łomżyniaka: -  Bliskie hiperrealizmowi obrazy Sylwestra Chrapowicza to nie tylko popis warsztatowej wirtuozerii i barwnej dekoracyjności, lecz także prezentacja świata, w którym króluje komercja.

Socjolog i wychowawca z paletą barw

Sylwester Chrapowicz urodził się 31. grudnia 1973 r. w Łomży. Zaczynał studia w 2004 r. na socjologii w WSZiP im. Bogdana Jańskiego w Łomży, które uwieńczył w 2009 r. magisterium w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Obecnie jest wychowawcą w Wielofunkcyjnej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Łomży. Pierwszą wystawę w rodzinnym mieście, złożoną z portretów najbliższych i znajomych, miał w Galerii N Klubu Garnizonowego. Pierwsze kroki z plastyki stawiał na lekcjach... matematyki w podstawówce, rysując rycerzy w zbrojach i z mieczami. Tajniki zajęć artysty poznawał jako rzemieślnik, malując, szpachlując i aranżując wnętrza mieszkań i klubów w Izraelu w latach 1991 – 2001. Z połowy lat 90. pochodzą jego debiutanckie obrazy olejne, charakteryzujące się dużymi formatami, symboliką judaistyczną i chrześcijańską oraz „koronkowym” złotym zdobnictwem. Przygotowywał negatywy do rzeźb izraelskiego artysty Yoriniego Nahmana. Prace malarskie prezentował dwukrotnie na wystawach indywidualnych (1997 i 1998) oraz na dwóch zbiorowych z aukcjami (1999 i 2000) w Tel Awiwie.
Obrazy Sylwestra Chrapowicza doceniło jury XVII Przeglądu w składzie: artysta plastyk prof. Andrzej Dworakowski i artysta rzeźbiarz dr hab. Krzysztof Jakubowski (obaj są pracownikami naukowymi Katedry Sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej), historyk sztuki Joanna Tomalska (kustosz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku) i Krystyna Kunicka, kierownik działu sztuk plastycznych WOAK-u. Warto dodać, że w kategorii rzeźba jurorzy docenili także dwójkę artystów z naszego regionu. Zbigniew Gorzkowski z Szepietowa otrzymał trzecią nagrodę za pracę „Uliczka”, natomiast wyróżnienie za zestaw prac – Wiesława Rabenda z Zambrowa.

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Justyna Szymczyk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę