Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

„Polski heban” znika z dna rzeki w Czartorii. Mieszkańcy milczą

Przeleżały na dnie rzeki co najmniej kilkaset lub nawet kilka tysięcy lat, teraz - prawie oficjalnie - są rozkradane. W Czartorii koło Miastkowa odbywa się nielegalna eksploracja czarnych dębów. Według polskiego prawa, wszystko, co znajduje się na dnie rzek, należy do Skarbu Państwa i zabór tego bez wymaganych zezwoleń jest kradzieżą. Tymczasem brzegi Narwi w okolicach Czartorii świadczą o nielegalnym procederze wydobycia drewna. Świadczą o tym odpiłowane korzenie i mniejsze konary oraz wyraźne ślady wyciągania pni na brzeg.

Nic na ten temat nie wie ani policja, ani administrujący Narwią Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, mieszkańcy zaś - nawet jeśli coś zauważyli - nie chcą o tym rozmawiać.

Wydobycie i transport czarnego dębu jest kosztowne, ponieważ wymaga użycia ciężkiego sprzętu, jednak z pewnością jest też opłacalne - metr sześcienny tego drewna, nazywanego "polskim hebanem" na wolnym rynku kosztuje kilka tysięcy złotych.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę