Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Manewry strażaków

Około 150 strażaków, zarówno zawodowców jak i ochotników, uczestniczyło w zorganizowanych w Nowogrodzie dwudniowych II Manewrach Ratownictwa Medycznego podmiotów tworzących i wspierających Krajowy System Ratowniczo–Gaśniczy województwa podlaskiego. - Głównym celem szkolenia było podniesienie umiejętności strażaków z zakresu ratownictwa medycznego i udzielania pomocy medycznej ofiarom wypadków drogowych, a w szczególności dzieciom, jak również doskonalenia technik ratowniczych w wypadkach zaistniałych na obszarach leśnych i wodnych – podaje st. kpt. Marcin Janowski z KW PSP w Białymstoku.

W zmaganiach wzięły udział 33 drużyny: 16 reprezentujących wszystkie komendy PSP szczebla powiatowego oraz 17 z Ochotniczych Straży Pożarnych. 
- W sobotę drużyny rozwiązywały praktyczne problemy ratownicze poruszając się po wyznaczonej trasie w okolicach Nowogrodu. Trasa ze względów organizacyjnych podzielona została na dwie pętle. Na każdej z nich drużyny musiały zmierzyć się z trzema przygotowanymi symulacjami zdarzeń m.in. wypadkiem drogowym, poparzonym na biwaku chłopcem, czy rolnikiem pracującym na polu, któremu prasa do siana urywa rękę – relacjonuje Janowski.
Działaniom strażaków przyglądali się sędziowie, oceniając przede wszystkim poprawność i skuteczność prowadzonych działań medycznych, ale także innych czynności ratowniczych. Głównym punktem manewrów były sobotnie wieczorne zbiorowe ćwiczenia. 
- Scenariusz zakładał, że dochodzi do wypadku, w którym udział bierze autobus przewożący 27 osób (z których większość została poważnie ranna) oraz samochód osobowy – mówi Marcin Janowski. - Zadaniem strażaków było dokonanie segregacji poszkodowanych (z uwagi na masowy charakter sytuacji), ewakuacja z pojazdów z zachowaniem priorytetów wynikających z przeprowadzonej segregacji, zbudowanie punktu pomocy medycznej, udzielenie pomocy medycznej i zaopatrzenie wszystkich rannych, organizacja opieki nad poszkodowanymi, ewidencja i koordynacja transportu rannych do karetek.

Drugi dzień manewrów poświęcony został na zajęcia teoretyczne, na których instruktorzy przekazywali uczestnikom wiedzę z zakresu procedur medycznych obowiązujących w jednostkach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Podsumowano również przebieg ćwiczebnych zmagań z dnia poprzedniego. Głównymi organizatorami manewrów była Komenda Wojewódzka PSP w Białymstoku oraz Komenda Miejska PSP w Łomży.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę