Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Informacje o podatku śmieciowym wywołają rozróby?

- Z pewnością nadanie klauzuli poufności materiałom dotyczącym „podatku śmieciowego” może budzić uzasadnione kontrowersje społeczne. Władze Miasta Łomża musiały uznać, iż ujawnienie tychże informacji może zakłócić chociażby porządek publiczny lub zagrozić bezpieczeństwu obywateli – uważa radca prawny Stanisław Grzymała. - Irracjonalnym bowiem jest założenie, iż ujawnienie dokumentów związanych z łomżyńskim „podatkiem śmieciowym” utrudni prowadzenie bieżącej polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej lub utrudni realizację przedsięwzięć obronnych albo negatywnie wpłynie na zdolność bojową Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – mówi Grzymała podając kolejne ustawowe okoliczności nadania informacjom statusu „poufne”.

Jak wyjaśnia radca prawny organy jednostek samorządu terytorialnego, w tym Prezydent Miasta Łomża, mają prawo na podstawie art. 2 ust. 2 w zw. z art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych nadać stosownym informacjom klauzulę „poufne”. Niemniej można to robić tylko w stosunku do informacji, o specjalnym charakterze, których katalog wyliczył ustawodawca.
- Co do zasady informacjom nadaje się klauzulę „poufne”, jeżeli ich nieuprawnione ujawnienie spowoduje szkodę dla Rzeczypospolitej Polskiej przez realizację zachowań określonych w art. 5 ust. 3 pkt 1-7 cytowanej ustawy – mówi radca prawny Stanisław Grzymała. 
Czy można zdjąć klauzulę „poufne” z informacji „śmieciowych”?
- W mojej opinii wyłącznie radny gminny, który stał się odbiorcą materiałów sklasyfikowanych jako informacje niejawne może w trybie art. 9 ust. 1 cyt. ustawy zwrócić się do osoby, która ją nadała z wnioskiem o stosowną zmianę – podaje Stanisław Grzymała.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę