Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Łomża czytała „Pana Tadeusza”

Główne zdjęcie
Bogumiła Olbryś

Łomża dołączyła do blisko 60. miast i miejscowości, w których w sobotę odbyło się publiczne czytanie narodowego poematu „Pan Tadeusz”. Wzięli w nim udział miłośnicy literatury, utalentowana młodzież, politycy oraz znani artyści. – Mija właśnie 200 lat od momentu wydarzeń opisanych w poemacie Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” – mówi Elżbieta Ziółkowska, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. – W związku z tym Prezydent RP Bronisław Komorowski zainicjował ogólnopolską akcję „Narodowego czytania Pana Tadeusza”. Projekt ten ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmocnienia poczucia kulturowej, narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury.

W sobotnie przedpołudnie na ulicy Długiej przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży można było przenieść się w czasie o 200 lat. Nie tylko za sprawą  publicznej lektury narodowej epopei Adama Mickiewicza, ale również dzięki wystawie rozmaitych, często wiekowych i bardzo efektownych wydań „Pana Tadeusza” oraz obecności Zosi i Tadeusza. 
W ich role wcielili się występujący w kostiumach z epoki Elżbieta Ziółkowska i Krystian Kosakowski, na co dzień pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Wspólne czytanie rozpoczęli prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski oraz wiceprezydent Mirosława Kluczek. Po nich przed mikrofonem zasiadali nauczyciele, bibliotekarze, dziennikarze, pedagodzy. Był też przedstawiciel duchowieństwa ks. Adam Izbicki oraz artystów w osobie poety Henryka Gały. Uzdolnioną artystycznie łomżyńską młodzież reprezentowały uczennice: I Liceum Ogólnokształcącego Katarzyna Dłużniewska oraz Technikum Weterynaryjnego Klaudia Winko. Każdy z uczestników odczytał wybrane fragmenty poszczególnych ksiąg. Można też było sprawdzić swoją wiedzę na temat dzieła Adama Mickiewicza w konkursach, posłuchać muzyki Chopina, a przed i po zakończeniu imprezy również  wysłuchać nagrania „Pana Tadeusza” w wykonaniu znakomitych aktorów. 
– To, że dziś się tu spotykamy na ulicy Długiej, to jest przede wszystkim zasługa i inicjatywa dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej Krystyny Sobocińskiej i jej pracowników – podkreślał w swym przemówieniu prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. – Spotykamy się by przypomnieć sobie, jak zapoznawaliśmy się nie tylko z treścią ale i interpretacją tego dzieła, jak przybliżaliśmy sobie te czasy sprzed dwustu lat. Moim znakomitym  nauczycielem polonistą w Technikum Przemysłowo-Pedagogicznym w Łomży był Jan Dębowski, uczestnik Powstania Warszawskiego, więzień oflagu. On potrafił nam przekazać całą atmosferę, wszystkie uczucia, które są zawarte w tym poemacie. 
– Biblioteka nie jest już tylko miejscem, w którym można wypożyczyć książkę – zauważa Krystyna Sobocińska, dyrektor MBP. – Nasza oferta jest obecnie dużo szersza, bo zależy nam bardzo na tym, żeby biblioteka stała się takim miejscem, do którego ludzie chętnie przychodzą. Dlatego coraz częściej organizujemy spotkania i imprezy jak dzisiejsza, których inspiracją jest książka, literatura. Chociaż nie jest to nasza inicjatywa, ale prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, bardzo chętnie włączyliśmy się do tego projektu i liczymy, że będzie on kontynuowany w przyszłości.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski, Elżbieta Piasecka – Chamryk

240206081801.gif
Foto: Bogumiła Olbryś
Foto:
Foto: Maria Tocka
Foto: Mieczysław Czerniawski - prezydent Łomży
Foto: Mirosława Kluczek - wiceprezydent Łomży
Foto: ul. Długa
Foto: Renata Igielska
Foto: Zosia i Tadeusz - Elżbieta Ziółkowska i Krystian Kosakowski
Foto:
Foto: Adam Dąbrowski - Polskie Radio Białystok
Foto: Katarzyna Dłużniewska
Foto: Henryk Gała
Foto:
Foto: Krystyna Sobocińska - dyrektor MBP

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę