Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Mleka produkujemy za dużo? Ministerstwo ostrzega

- W przypadku gdy w kolejnych miesiącach dynamika skupu mleka utrzyma się, istnieje realne zagrożenie przekroczenia krajowej kwoty mlecznej przeznaczonej dla dostawców hurtowych w bieżącym roku kwotowym. Konsekwencją przekroczenia krajowej kwoty mlecznej będzie obowiązek uiszczenia przez dostawców, którzy przekroczyli indywidualne kwoty mleczne opłaty z tytułu przekroczenia - ostrzega Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dodając, że „takie ryzyko powinno zostać uwzględnione w decyzjach o planowanej wielkości produkcji w poszczególnych gospodarstwach rolnych.”

W opublikowanym na internetowej stronie ministrostwa komunikacie przytaczane są dane Agencji Rynku Rolnego dotyczące ilości mleka dostarczonego przez dostawców hurtowych do podmiotów skupujących w bieżącym roku kwotowym. 
- Od kwietnia do lipca 2012 r., wielkość skupu mleka wyniosła ok. 3,47 mld kg co oznacza, że jest o około 8% wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku kwotowego – podała ARR. 
I dlatego ministrostwo rolnictwa, że jeśli tak wysoka dynamika skupu mleka utrzyma się w kolejnych miesiącach „istnieje realne zagrożenie przekroczenia krajowej kwoty mlecznej”. Konsekwencją przekroczenia krajowej kwoty mlecznej będzie obowiązek uiszczenia przez dostawców, którzy przekroczyli indywidualne kwoty mleczne opłaty z tytułu przekroczenia - ostrzega Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. I przypomina, że zgodnie z przepisami UE wysokość opłaty wynosi 27,83 euro za 100 kg mleka wprowadzonego do obrotu w ilości przewyższającej krajową kwotę mleczną, przy czym ostateczna jednostkowa wysokość opłaty, jaką będzie zobowiązany uiścić dostawca za każdy kilogram przekroczenia zostanie ustalona po rozliczeniu roku kwotowego 2012/2013 z uwzględnieniem krajowego współczynnika realokacji. Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, w przypadku przekroczenia krajowej kwoty mlecznej, dostawcy przekraczający kwoty indywidualne zobowiązani będą do uiszczenia opłaty w wysokości ustalonej w drodze decyzji dyrektorów oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego, które powinny zostać wydane do dnia 15 września 2013 r. 
Ministerstwo zapewnia, że będzie monitorować wielkość skupu mleka w kolejnych miesiącach i informować o stopniu wykorzystania krajowej kwoty mlecznej.

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę