Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku

Po raz 12. ulicami Białegostoku przeszedł Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Sybiru. Według szacunków policji, wzięło w nim udział około 11 tysięcy osób. Większość uczestników to młodzież ze szkół Białegostoku, województwa i całej Polski. Nie zabrakło oczywiście zesłańców - stawili się licznie mimo podeszłego wieku i często słabego zdrowia. Sybiracy i ich rodziny przyjechali nie tylko z Polski, ale i z Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy i Białorusi.

W tym roku uczestnicy marszu szczególnie upamiętnili trudne powroty do ojczyzny, bowiem marsz odbywał się pod hasłem "Wracamy do Ciebie, Polsko". "Byliśmy elementem niepewnym, obowiązywał zakaz mówienia o pobycie i warunkach panujących na Syberii" - podkreślał w czasie przemówienia prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź.

Uroczystości rozpoczęły się rano liturgią w Katedrze Prawosławnej p.w. św. Mikołaja w Białymstoku. Przed południem uczestnicy marszu przeszli od Pomnika Katyńskiego w Parku Zwierzynieckim do kościoła p.w. Ducha Św. Tu mszę odprawił metropolita białostocki arcybiskup Edward Ozorowski.

Marsz Żywej Pamięci Sybiru zakończył się pod pomnikiem - Grobem Nieznanego Sybiraka. Była krótka modlitwa w obrządku katolickim i prawosławnym, przemówienia przedstawicieli władz, apel poległych, salwa honorowa, składanie kwiatów i żołnierska grochówka.

W czwartek z okazji inauguracji obchodów 12. Marszu Żywej Pamięci Sybiru Białystok odwiedził prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent odznaczył kilkanaście osób związanych ze środowiskiem sybirackim. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymała również Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę