Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

„Chwała Bohaterom” - w sobotę rekonstrukcja bitwy pod Wizną

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

- Jesteśmy w ostatniej fazie przygotowań do rekonstrukcji historycznej epizodów z września 1939 r. na Górze Strękowej, w których weźmie udział 80 rekonstruktorów, w tym 16 kawalerzystów: polscy obrońcy, Niemcy na motorach, z transporterem i z czołgiem oraz ludność cywilna – mówi Marcin Sochoń, wiceprezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”, które organizuje w sobotę uroczystości z okazji nadania pośmiertnie nominacji na wyższe stopnie obrońcom odcinka „Wizna” - kpt. Władysław Raginis (+31) awansuje na majora, jego zastępca por. Stanisław Brykalski (+27) na kapitana. - Sobotnia uroczystość to dla nas długo oczekiwana chwila, ale nominacje ministra obrony narodowej są przede wszystkim wyrazem uznania i zasłużonym wyróżnieniem naszych żołnierzy za bohaterską postawę we wrześniu 1939 r. - mówi Sochoń.

Bitwę sprzed 73 lat pod Wizną na Górze Strękowej historycy nazwali Polskimi Termopilami, ze względu na odwagę, nieustępliwość i ofiarność polskich żołnierzy. Kapitan Władysław Raginis dowodził 720-osobowym oddziałem przeciwko 42 000 Niemców, 350 czołgom i samolotom. Kapitan przeszedł do pięknej legendy II wojny światowej, gdyż dochował danej swoim żołnierzom przysięgi w nierównej walce, że żywy nie opuści schronu: rozerwał się granatem, aby nie wpaść w ręce hitlerowców. 
Przy mogile dowódców obok schronu na Górze Strękowej będzie można obejrzeć artefakty, które wydobyto podczas prac ekshumacyjnych w sierpniu 2011 r.. Będą to, m.in., hełm i odłamki granatu, którym wysadził się kapitan Władysław Raginis, oraz guziki jego munduru i wieczne pióro.
Z okazji wręczenia rodzinom obu oficerów nominacji na wyższe stopnie wojskowe Stowarzyszenie „Wizna 1939” i wójt gminy Zawady Krzysztof Wądołowski organizują uroczystość „Chwała Bohaterom”. To kolejna inicjatywa stowarzyszenia, pielęgnującego pamięć o tragicznych i chwalebnych kartach polskiej historii XX w. Staraniem działaczy dopiero w ubiegłym roku odbył się oficjalny pogrzeb oficerów. 

Program uroczystości na Górze Strękowej w sobotę, 8. września 2012 r.
Godz. 11. - msza św. polowa w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego, z oprawą muzyczną Fundacji Ave Patria;
godz. 12. - koncert pieśni patriotycznych z udziałem solistów: Wiesław Bednarek (bas), Lidia Kitlińska (sopran);
godz. 12.45 - ogłoszenie decyzji Ministra Obrony Narodowej o nominacji na stopień majora Wojska Polskiego Władysława Raginisa i na stopień kapitana Stanisława Brykalskiego oraz wręczenie nominacji rodzinom oficerów;
godz. 13. - odczytanie listu od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego przez przedstawiciela Biura Bezpieczeństwa Narodowego;
godz. 13.05 - wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości;
godz. 13.20 - Apel Poległych w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego;
godz. 13.30 - złożenie wieńców i kwiatów na mogile majora Władysława Raginisa i kapitana Stanisława Brykalskiego;
godz. 13.50 - występ muzyczny Roberta Grudnia i Klaudiusza Jani w specjalnej kompozycji ku czci bohaterskich dowódców odcinka „Wizna”;
godz. 14. - pokazy dynamiczne plutonu specjalnego Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Straży Ochrony Kolei;
godz. 14.30 - widowisko plenerowe – rekonstrukcja historyczna „Wizna – wrzesień 1939r.”
godz. 15. - zakończenie uroczystości.
Organizatorzy zapowiadają liczne atrakcje i pamiątki dla uczestników uroczystości, takie jak pokaz indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia zwiadowców 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku, opatrzone pamiątkowym stemplem pocztówki z wizerunkiem mjr. Raginisa i kpt. Brykalskiego, oraz komiksy o bitwie pod Wizną.

Mirosław R. Derewońko

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę