piątek, 28 lutego 2020 napisz DONOS@

Obwodnica Zambrowa niby skończona, ale...

Wraz z końcem lipca miała zakończyć się budowa obwodnicy Zambrowa. Do tej pory jednak nikt ja jeździć nie może i tak będzie jeszcze przez kilka tygodni. Od sierpnia trwają odbiory prac, i okazuje się, że nie wszystko zostało wykonane. - Począwszy od 1 sierpnia będziemy wykonawcy obwodnicy naliczać kary umowne - mówi Rafał Malinowski, rzecznik białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. On też zapewnia, że ruch na nową obwodnicę zostanie przełożony do końca września.

Budowa obwodnicy Zambrowa
Budowa obwodnicy Zambrowa

Prace przy budowie obwodnicy Zambrowa zaczęły się jesienią 2010 roku. Ma ona długość 11,1 km i omija od północy Zambrów i od południa Wiśniewo. Obwodnica wybudowana została w standardzie drogi ekspresowej. Ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, z pasem dzielącym i pasami awaryjnymi. W ramach budowy obwodnicy zbudowano także 4 km łącznika pomiędzy obwodnicą a drogą krajową nr 63 Zambrów-Łomża. Wszystko jak mówi Rafał Malinowski – zgodnie z podpisanym aneksem do umowy – miało być ukończone do 31 lipca 2012 roku. Okazuje się jednak, że nie wszystko zostało wykonane.
- Za każdy dzień zwłoki wykonawcy naliczana będzie kara – ułamkowa wartość kontraktu – mówi Malinowski dodając, że kary te będą naliczane począwszy od 1 sierpnia. 
Na razie GDDKiA nie wie kiedy na obwodnicę Zambrowa zostaną wpuszczone samochody.
- Z dużym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że stanie się to do końca tego miesiąca – mówi Malinowski. 
Niemniej dodaje, że nawet wpuszczenie samochodów nie będzie oznaczało, że wszystkie prace już zostaną wykonane.
- Niektóre roboty, jak np. ustawienie ekranów dźwiękochłonnych na wlocie obwodnicy od strony Ostrowi Mazowieckiej będzie możliwe dopiero po przełożeniu ruchu na obwodnicę – podaje. 
Koszt samej budowy obwodnicy Zambrowa, zgodnie z umową z wykonawcą firmą Bilfinger Berger Polska, wyniósł nieco ponad 325,5 mln zł, ale podawana przez GDDKiA  wartość całego projektu jest o ponad 100 milionów złotych wyższy. 

Dodajmy, że do końca września prawie „ekspresową” stanie się także droga nr 8 na odcinku od Jeżewa do Białegostoku. Tu także kończą się prace i w tym miesiącu ruch ma być puszczony już dwoma pasami na każdej jezdni.
- Formalnie droga ekspresowa to jeszcze nie będzie, ale na pewno będzie łatwiej jeździć – mówi Malinowski.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę