Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 13 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Chudy rok 2013...

Główne zdjęcie
Prezydent Mieczysław Czerniawski

Mieszkańców Łomży czekają podwyżki podatków i opłat, ale na podwyżki wynagrodzeń – przynajmniej w zarządzanej przez miasto budżetowce - nie ma co liczyć. W podpisanym przez prezydenta Mieczysława Czerniawskiego zarządzeniu dotyczącym opracowania materiałów planistycznych do projektu budżetu miasta na przyszły rok czytamy, że wskaźnik wzrostu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych miasta na przyszły rok wynosi „0%”.

Wydanie przez prezydenta zarządzenia oznacza, że władze miasta formalnie przystąpiły do opracowywania przyszłorocznego budżetu Łomży. 
„Zobowiązuję   dyrektorów  gminnych   i   powiatowych  jednostek   budżetowych,  jednostek organizacyjnych, samorządowych instytucji kultury, kierowników miejskich służb i straży oraz naczelników wydziałów i kierowników biur Urzędu Miejskiego w Łomży do przedłożenia danych   dotyczących   planowanych   dochodów   i   wydatków   na   2013   rok   w   ramach prowadzonych przez nich jednostek i wydziałów” - brzmi artykuł pierwszy tego zarządzenia. 
Ciekawszy jest jednak artykuł trzeci, który mówi jakie założenia należy przejąc planując te wydatki. Niestety nie są one pocieszające. Zarówno wskaźnik wzrostu wynagrodzeń nauczycieli od l września 2013 r. jak i  wskaźnik wzrostu wynagrodzeń pozostałych pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych miasta prezydent ustalił na „0%” - czyli płace muszą pozostać na poziomie z tego roku. Dyrektorzy placówek nie mogą także planować przyjęć nowych pracowników, bo zgodnie z zarządzeniem „wynagrodzenia oraz pochodne od wynagrodzeń należy określić według przewidywanego stanu zatrudnienia na dzień 31.12.2012 r.”.
Zamrożenie płac niestety nie będzie szło w parze z zamrożeniem ponoszonych przez mieszkańców opłat i podatków na rzecz miasta.
„Podatki i opłaty lokalne należy planować przy założeniu 4% wzrostu” - brzmi jeden z punktów wytycznych do wyliczeń. 

Warto przypomnieć, że już wiadomo, że mieszkańcy Łomży zimą więcej zapłacą za ciepło dostarczane z miejskiej ciepłowni, bo tego lata stawki te wzrosły od 10%. Mieszkańcy dwóch największych spółdzielni mieszkaniowych ŁSM i Perspektywa odczują wzrost naliczanej przez miasto opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów, która od stycznia miałaby wzrosnąć o 100%. „Regulację cen” planuje także miejski MPWiK, który zapatruje miasto w wodę i odbiera ścieki.   Najbardziej jednak po kieszeni ma uderzyć nowy podatek śmieciowy, który ma wejść w życie od połowy 2013 roku. Póki co wyliczenia stawek w Łomży są tajne, ale mówi się, że w stosunku do dzisiejszych opłat może być nawet o kilkadziesiąt procent drożej.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę