Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

Kawaleria Kozaków z Moskwy przez Łomżę do Paryża

- Rosyjscy Kozacy byli bardzo uprzejmi w kontakcie, pozytywni, zorganizowani, nie przysporzyli problemów i nie zostawili bałaganu – opowiada Konrad Przeździecki, menedżer ośrodka jeździeckiego Quźnia w Budach Czarnockich (gm. Piątnica k. Łomży), gdzie gościło 18 ogierów i dwa wałachy z „wojennej” ekspedycji Kozaków kawalerzystów w 200. rocznicę bitwy rosyjsko-francuskiej pod Borodino. Rosyjscy Kozacy w efektownych historycznych mundurach wyruszyli 13. sierpnia z Moskwy, aby przez Rosję, Białoruś, Polskę i Niemcy w październiku dotrzeć do Paryża.

Ekspedycja kawalerii Kozaków na koniach rasy dońskiej liczyła około 50 osób: mieli cztery samochody ciężarowe, w tym trzy do przewozu koni, autobus, karetkę i wozy techniczne. Co zdziwiło gospodarzy, towarzyszył kawalkadzie nawet pop, który odprawia dla nich nabożeństwa. Do Bud Czarnockich Kozacy konie odstawili z soboty na niedzielę, aby o godz. 9. rano wyruszyć z Piątnicy do Wyszkowa. Liczącą ponad 2 500 km wyprawę konno zorganizowali dla uczczenia walk rosyjskiej armii carskiej z wojskami cesarza Napoleona Bonaparte w latach wojny 1812 – 1814.
- Nasi goście z Rosji byli bardzo miło zaskoczeni i zadowoleni, że Polacy są tak gościnni – kontynuuje Konrad Przeździecki. - O ich wizycie dowiedzieliśmy się dwa dni wcześniej, kiedy szukali stadniny, mogącej przyjąć tak dużą liczbę koni naraz. W grupie Kozaków są ludzie w różnym wieku: od wyglądających na 18-letnich chłopaków po 60-letnich mężczyzn. Podobno koszt wyprawy wynosi około 80 milionów rubli, czyli ośmiu milionów złotych.
Organizatorzy przemarszu akcentują, że ma być on znakiem solidarności w Europie, tak na polu jednoczącej się gospodarki, jak i wspólnej historii i kultury. Uczestnicy marszu chcą uczcić pamięć żołnierzy, Rosjan i Francuzów, poległych w wojnie 1812 – 1814.

Mirosław R. Derewońko
Fot.: archiwum Quźnia

210305125821.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę