Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Łomżyńska Grupa PaT zaprasza młodzież na casting

Główne zdjęcie
Aleksandra Przesław, Daniel Kozikowski i Justyna Jankowska

- Jeśli lubisz pomagać rówieśnikom, teatr lub film jest Twoim hobby i masz od 15 do 25 lat, to zapraszamy Cię na casting aktorski – zachęca Daniel Kozikowski (lat 19), trzecioklasista Zasadniczej Szkoły Zawodowej ZSMiO w Łomży, który zagra z uczniem Technikum Weterynaryjnego Łukaszem Drężkiem (lat 18) jedną z głównych ról w nowym spektaklu Łomżyńskiej Grupy PaT „Kiedy byłem dziełem sztuki...”.

- Poszukiwania odpowiedniego scenariusza do nowej sztuki trwały około roku – opowiada Aleksandra Przesław (lat 18), tegoroczna maturzystka I LO, która jest liderką Łomżyńskiej Grupy PaT (skrót od nazwy programu Profilaktyka a Teatr). - Najpierw próbowaliśmy pisać sami, potem dostaliśmy kilka propozycji tekstów z ZAiKS, aż na koniec udało nam się dotrzeć do scenariusza „Kiedy byłem dziełem sztuki...” autorstwa Olgi Sadowskiej, naszej koleżanki z Teatru Aktywnego.

Spektakl o dorastaniu w kontrze do alkoholu i narkotyków

- Głównym bohaterem jest samotny chłopak, który stoi na skale z myślą o samobójstwie – wyjawia fragment historii Daniel. - Obserwuje go bogaty artysta, składający w trakcie rozmowy obietnicę, że w ciągu 24 godzin odmieni życie młodzieńca i przywróci sens życia niedoszłemu samobójcy...
Aleksandra jest już teraz przekonana, że sztuka będzie zrozumiała dla młodzieżowej publiczności, szczególnie czułej na problemy wieku dorastania: osamotnienie, poczucie pustki duchowej, brak autorytetów, konflikty w rodzinie i w szkole czy zagrożenie narkomanią i alkoholizmem. Dlatego Łomżyńska Grupa PaT szuka ludzi równie jak oni sami – wrażliwych.
- Czekamy na młodych adeptów aktorstwa, którym nieobce jest zarówno myślenie humanistyczne, jak i pozytywne działanie dla drugiego człowieka – precyzuje Aleksandra. - Oprócz wspólnej twórczości na scenie, naszym celem jest znajdowanie kreatywnej alternatywy dla narkotyków i alkoholu. Chcemy, żeby nasi rówieśnicy nie szli w stronę tej bezsensownej pułapki, tylko sprawdzali się w twórczym działaniu.

Pokazują na co dzień, jak być szczęśliwym bez nałogów
Takie artystyczne doświadczenie mają już uczestnicy Łomżyńskiej Grupy PaT, którzy w 2010 r. wystawili spektakl „Blackout” autorstwa Grażyny Małkowskiej w reż. Grzegorza Jacha. Część osób z pierwszego składu PaT się wykruszyła, a część uczestniczyła w Przystanku PaT w Ostrołęce (2011) i w Lublińcu (2012). Niektórzy przez rok prowadzili na antenie diecezjalnego Radia Nadzieja audycję „PaT Cafe” z pomocą ks. Tomasza Trzaski, nieformalnego opiekuna Łomżyńskiej Grupy PaT.
- Idea programu co dwa tygodnie była prosta: „Młodzi młodym o młodych” - mówi Aleksandra. - Zapraszaliśmy rówieśników, którzy dzięki pasji i pracy dużo osiągnęli na niwie artystycznej i społecznej. Naszymi gośćmi byli, między innymi, Amelia Najda i Adrian Karwowski z grupy Bateriada Przemka Starachowskiego i Ani Kaptór, Katarzyna Dłużniewska ze Studia Wokalnego eMDeK, Radek Pietrzak ze Studia Piosenki PopArt, Kasia Zabłocka z Teatru Aktywnego, Marta Oleszczuk i Natalia Trojanowska z Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT oraz wolontariusz Fundacji Ocalenie Piotr Zabielski. Wszyscy z nich potrafią żyć bez narkotyków i alkoholu i pokazują praktycznie na co dzień, jak być szczęśliwym bez nałogów.

Już we wtorek casting na scenę i za kulisy
Justyna Jankowska (lat 17) z liceum w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących spróbuje sił w castingu do nowego spektaklu, i to nie tylko na scenę, bo w teatrze bardzo ważni są również pracownicy techniczni.
- Wybiorę się na casting, ponieważ lubię wszelkie kreatywne działania – tłumaczy Justyna. - Będę mogła rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności, a do tego z fajną grupą młodych ludzi, którzy mają podobną pasję.
Casting rozpocznie się we wtorek, 4. września, o godz. 18.30 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich (ul. Sadowa 12, wejście od ul. Polowej). 

Mirosław R. Derewońko

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę