Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Obrońcy Wizny będą pośmiertnie awansowani

Kapitan Władysław Raginis i porucznik Stanisław Brykalski będą awansowani na wyższe stopnie wojskowe. Decyzję o mianowaniu podpisał we wtorek (21.08) minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Wniosek o pośmiertne mianowanie dowódców obrony odcinka "Wizna" na wyższe stopnie oficerskie złożyło do MON-u Stowarzyszenie "Wizna 1939", które w ubiegłym roku doprowadziło do ekshumacji ich szczątków i godnego pochówku.

Awanse kpt. Władysława Raginisa na stopień majora Wojska Polskiego, a por. Stanisława Brykalskiego na stopień kapitana zostały przyznane w uznaniu zasług w walkach o niepodległość państwa polskiego - możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie MON.

Uroczystość przekazania aktów mianowania planowana jest na początek września podczas uroczystości upamiętnienia bohaterów walk pod Wizną.

Kapitan Raginis dowodził obroną Wizny na początku września 1939 roku. Bitwa ta często nazywana jest polskimi Termopilami ze względu na bohaterstwo walczących tam żołnierzy. Przez 2 dni powstrzymywali oni atak wielokrotnie liczniejszych sił niemieckich. Kapitan złożył przysięgę, że żywy nie odda bronionego odcinka. Kiedy został zmuszony do kapitulacji, popełnił samobójstwo w swoim schronie.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę