Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Okruchy pamięci

12 sierpnia minęła kolejna rocznica założenia przez okupantów hitlerowskich getta w Łomży. Tego dnia 1941 r. w obrębie getta znalazło się ok 10 tyś. obywateli polskich pochodzenia żydowskiego z terenu Łomży i okolicy. W ciągu kilku następnych tygodni wielu z nich zginęło zastrzelonych przez niemieckich okupantów w okolicznych lasach. Getto w Łomży ostatecznie zostało zamknięte 1 listopada 1942, kiedy reszta ocalałych, została wywieziona do obozu w Treblince.

Kamil Kamiński – łomżanin, od wielu lat związany z trzecim sektorem. Obecnej Członek Zarządu Fundacji „Ocalenie” zajmujące się pomocą dla uchodźców, cudzoziemców i repatriantów.
Kamil Kamiński – łomżanin, od wielu lat związany z trzecim sektorem. Obecnej Członek Zarządu Fundacji „Ocalenie” zajmujące się pomocą dla uchodźców, cudzoziemców i repatriantów.

Mieszkańcy Łomży zostali pozbawienie obecności swoich sąsiadów, przyjaciół znajomych. Zniknęła Wielka Synagoga, zakłady rzemieślnicze, szkoła talmudyczna. Zniknęły nieporozumienia, sprzeczki, konflikty.
Została jednak pamięć, wspomnienia, o Łomży z cerkwią, synagogą, kościołem katolickim i ewangelickim. Niestety wspomnienia zacierają się i blakną. Odchodzą osoby pamiętające przedwojenną Łomżę i wraz z nimi blakną opowieści osób które tworzyły historie miasta.  To my współcześni mieszkańcy miasta powinniśmy dbać o to byśmy nie zapomnieli o historii. 
Miasto bez historii umiera. Tak jak drzewo potrzebuje korzeni by wzrastać, tak i miasto potrzebuje oparcia w przeszłości. Ponieważ miasto to nie tylko budynki, ulice, ale też (a może przede wszystkim) ludzie, ich historie i doświadczenia.
Idąc ulicą Senatorską, zamknijmy na chwilę oczy, spróbujmy usłyszeć stukot kół, gwar rynku, dzwony katedry i cichy szabasowy śpiew. Może pierwszego listopada opuszczając groby bliskich, skierujemy się na ul. Rybaki, na Stary Cmentarz Żydowski, by spędzić chwile w świecie który już nie istnieje i uczcić pamięć tych którzy odeszli.

Kamil Kamiński
kamil_kaminski@aol.pl

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę