Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Marsz Pamięci śladami walk września 1939

Kilkunastu rekonstruktorów z Łomży, Zambrowa, Kolna i Białegostoku, ubranych w mundury lub wierne kopie mundurów polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej, w piątek późnym popołudniem wyszło z Nowogrodu udając się śladami wycofujących się obrońców miasteczka z kampanii wrześniowej 1939 roku. „Marsz Pamięci śladami walk września 1939”, z okazji zbliżającej się 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zorganizowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej „NAREW”. - Chcemy uczcić pamięć żołnierzy, którzy pod Nowogrodem zaczynali walki, a skończyli w Łętownicy – mówi Artur Rafałowski.

Rekonstruktorzy idą szlakiem, którym spod Nowogrodu wycofywali się żołnierze 18. Dywizji Piechoty. Od piątku do niedzieli mają pokonać w sumie około 60 kilometrów. 
- Będziemy zatrzymywać się w miejscach gdzie znajdują się mogiły poległych żołnierzy września 1939 roku – mówił Rafałowski wskazując Nowogród, Czerwony Bór, Zambrów i Łętownicę koło Andrzejewa, gdzie otoczona przez wojska niemieckie  18. Dywizji Piechoty przestała istnieć.
W marszu idą  mieszkańcy Łomży, Zambrowa, Kolna i Białegostoku, bo w skład tej dywizji wchodziły pułki stacjonujące w tych miastach:  33. Pułku Piechoty Strzelców Kurpiowskich z Łomży,  71. Pułku Piechoty z Zambrowa i 42. Pułku Piechoty im. gen. J. H. Dąbrowskiego z Białegostoku. Jak podkreślają członkowie ich rodzin – dziadkowie, pradziadkowie - walczyli w tych pułkach.
- Chcę przypomnieć ludziom, że coś takiego było – mówi 13-letni Bartosz Rafałowski z Łomży, najmłodszy uczestnik marszu. - Oni poszli na śmierć za coś. Walczyli o wolność w 1939 roku, walczyli o honor – podkreśla. 
Członkowie Grupy mówią, że to ich druga próba przemarszu śladami żołnierzy września. Po raz pierwszy podjęli ją w 2009 roku, ale wówczas nie udało się dotrzeć do celu.

Zaplanowana trasa przemarszu liczy około 60 km i została podzielona na trzy etapy. Pierwszy z Nowogrodu do wsi Konopki Młode, drugi do Konopki Młode – Zambrów i trzeci z Zambrowa  do Łętownicy i Andrzejewa, gdzie znajduje się mogiła ponad 400 żołnierzy 18 Dywizji Piechoty  poległych w ostatniej ich bitwie 12 i 13 IX 1939r. w rejonie Andrzejewa, Łętownicy, Srebrnym Borku, Srebrne.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę