Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Ciągle jeszcze liczą straty...

Ponad pół miliona złotych przekazał Wojewoda Podlaski na konta 31 gmin w których mieszkańcy ucierpieli w wyniku wakacyjnych nawałnic. - Pieniądze w formie zasiłków po 6 tys zł. otrzymało 118 rodzin, których domy zniszczyły nawałnice – podaje Joanna Gaweł, rzecznik prasowy wojewody. Z danych urzędu wynika, że w Podlaskiem zniszczonych bądź uszkodzonych w bardzo różnym stopniu podczas lipcowych i sierpniowych nawałnic zostało 294 budynków mieszkalnych oraz „z bardzo wstępnych szacunków” około 3,5 tys ha upraw i ponad 600 budynków gospodarczych.

O pieniądze na zasiłki w wysokości do 6 tys. zł. w imieniu poszkodowanych wnioskowali wójtowie tych gmin, po przeprowadzonym wcześniej wywiadzie środowiskowym. Zgodnie z przepisami w przypadku  uszkodzeń domów mieszkalnych ich właściciele, niezależnie od wypłat z tytułu ubezpieczenia domów,  mogą liczyć na taką jednorazową pomoc.
Jak zaznacza Joanna Gaweł mieszkańcy mogą się też ubiegać (za pośrednictwem gminy, bo to ona składa wniosek) o pomoc w wyższej kwocie – do 20 tys. zł. na remont bardzo uszkodzonych lub zniszczonych budynków mieszkalnych, jak też o pomoc w kwocie do 100 tys zł. na odbudowę budynków mieszkalnych, ale jak podaje „wnioski na 20 i 100 tys zł. dotychczas nie wpłynęły”.

Szkody w rolnictwie
Wojewoda Podlaski powołał już 64  komisje szacujących straty w rolnictwie i budynkach inwentarskich. Pracują  one w 36 gminach. Ze wstępnych informacji wynika, że nawałnice zniszczyły  przede wszystkim zboża, uprawy kukurydzy i ziemniaków. Również wstępnie szacuje się że uszkodzonych jest, w różnym stopniu kilkaset budynków gospodarczych. 
- Dotychczas protokoły z oszacowania szkód wpłynęły z dwóch gmin: Krasnopola i Klukowa – podaje rzecznik prasowy wojewody. - Ogółem  w tych gminach sporządzono 6 protokołów z tytułu strat w budynkach inwentarskich i gospodarczych na sumę blisko 520 tys zł.
Jak zapowiada Gaweł po oszacowaniu szkód przez komisje Wojewoda Podlaski wystąpi do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dofinansowanie do oprocentowania kredytów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę