Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Komisarz każe poprawiać bezprawną uchwałę, a radni piszą, że „naraża gminę na dodatkowe koszty”

Rada gminy Łomża odwołała się od decyzji Komisarza Wyborczego w Łomży, który stwierdził, że dokonany nowy podział tej gminy na okręgi wyborcze jest niezgodny z Kodeksem wyborczym. Zdaniem większości radnych podział był dobry bo „układ gminy jest specyficzny”. Wśród argumentów podawanych w uzasadnieniu jest także ten dotyczący krótkiego, pięciodniowego terminu jaki wyznaczano im na odwołanie od decyzji komisarza, „co spowodowało zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Gminy, co naraziło gminę na dodatkowe koszty”.

Komisarz Wyborczy w Łomży postanowienie o tym, że nowy, uchwalony w czerwcu podział gminy na okręgi wyborcze jest niezgodny z Kodeksem wyborczym wydał 27 lipca rozpatrując ponownie, po decyzji Państwowej Komisji Wyborczej, „skargę wyborców” i wezwał Radę Gminy Łomża do uchwalenia – tym razem już zgodnego z prawem - podziału gminy na okręgi wyborcze do 2 listopada 2012 roku. Podstawą do takiego stwierdzenia było wyłączenie mieszkańców kilkunastu ulic Kupisk Starych i połączenie ich w jeden okręg wyborczy z wsiami Bożenica i Nowe Kupiski, co jak stwierdziła PKW było niezgodne z prawem. Zgodnie z art. 417 § 2 Kodeksu wyborczego w gminach na terenach wiejskich okręgiem wyborczym jest jednostka pomocnicza gminy. Jednostki pomocnicze gminy łączy się w celu utworzenia okręgu lub dzieli się na dwa lub więcej okręgów wyborczych, jeżeli wynika to z konieczności zachowania jednolitej normy przedstawicielstwa. Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniając ten przypis w powołanych wytycznych i wyjaśnieniach wskazała m. in.. że „Co do zasady nie powinno się tworzyć okręgów wyborczych składających się z jednostki pomocniczej gminy i części innej jednostki pomocniczej gminy”. Odstępstwo od tej zasady jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy układ przestrzenny i demograficzny gminy uniemożliwia dokonanie podziału na okręgi wyborcze przy jej zachowaniu. PKW uznała jednak, że w przypadku Gminy Łomża możliwe jest dokonanie podziału na okręgi wyborcze przy zachowaniu powyższej zasady.
Rada Gminy Łomża, która w piątek na nadzwyczajnej sesji postanowiła się odwołać od decyzji komisarza do Państwowej Komisji Wyborczej uznała, że w jej przypadku odstępstwo od zasady by wsi nie dzielić jest zasadne. W uzasadnieniu decyzji o odwołaniu radni podają, że kwestionowana uchwała o podziale na okręgi wyborcze była konsultowana z Delegaturą Krajowego Biura Wyborczego w Łomży i że norma przedstawicielstwa została zachowana we wszystkich utworzonych okręgach wyborczych. 
Wśród argumentów podnoszonych przez radnych gminy jest także argument finansowy. Radni mają „zastrzeżenie”, że decyzja komisarza Wyborczego w Łomży, w której zakreślił on krótki, pięciodniowy terminu na wniesienie odwołanie „spowodowało zwołanie nadzwyczajnej sesji rady Gminy, co naraziło gminę na dodatkowe koszty”. 
Tymczasem pięciodniowy termin na wniesienie odwołania od postanowienia komisarza wyborczego jest terminem ustawowym zapisanym – tak jak wskazał komisarz - w artykule 420 Kodeksu wyborczego. Warto dodać, że jeśli Państwowa Komisja Wyborcza podtrzyma swoje poprzednie stanowisko w sprawie podziału gminy Łomża na okręgi wyborcze, Rada będzie  musiała przygotować nowy podział gminy, bo na orzeczenia Państwowej Komisji Wyborczej nie przysługuje już żaden środek prawny.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę