Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Urodziny Prymasa Tysiąclecia

Główne zdjęcie
Kardynał Wyszyński w Łomży (6-7 VIII 1966r.) - Obchody Millenium (fot. katedra.4lomza.pl)

Równo 111. lat temu, 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem, urodził się Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. Przez kilka lat (1914–1917) nauki pobierał w gimnazjum męskim im. Piotra Skargi w Łomży. Po latach, stojąc już jako Prymas Polski w łomżyńskiej Katedrze mówił, że „właśnie tutaj, w Łomży, kształtowało się moje powołanie kapłańskie. I to nie gdzie indziej, tylko w tej katedrze...”. Ten napis widnieje też na pomniku jaki w setną rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia odsłonięto przed Katedrą w Łomży.

Podczas konsekracji Biskupa Łomżyńskiego Mikołaja Sasinowskiego 5 IV 1970 r. Kardynał Stefan  Wyszyński Prymas Polski, złożył takie wyznanie: "Dzieci Boże! Zawsze, gdy jestem w Łomży, do radości wspólnych dołączają się osobiste... ...właśnie tutaj, w tym kościele, wypraszałem sobie powołanie kapłańskie. Tak było, ale nie tak blisko ołtarza. Jako uczniak gimnazjum łomżyńskiego, przeniesiony w czasie wojny z gimnazjum warszawskiego, do którego nie mogłem dotrzeć, przez dwa lata modliłem się tutaj. Bo mój wychowawca - mnie i moich kolegów- spośród których obecni są tutaj niektórzy kapłani, wypędzał rano na mszę św., zwłaszcza na roraty. Tam, w tamtym kącie zazwyczaj się zatrzymywałem i tam się modliłem. Istotnie, modliłem się o powołanie kapłańskie, z którym bardzo się ukrywałem. Nikomu o tym nie mówiłem, aż do ostatniej chwili."
Kończąc to kazanie kardynał powiedział: „Nazwano mnie tutaj Łomżyniakiem. Bardzo Wam dziękuję, Drodzy moi, żeście się mnie nie wyrzekli, pomimo, że drogi moje prowadzą mnie po całej Polsce. Ale jestem Łomżyniakiem z krwi i kości, i nim pozostanę.”

W drodze na ołtarze
Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczął się z inicjatywy papieża Jana Pawła II 29 maja 1989 r. Diecezjalny proces beatyfikacyjny zakończył się 6 lutego 2001 r. Obecnie trwa etap rzymski procesu. 27 marca 2012 r. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński otworzył w Szczecinie proces o domniemanym cudownym uzdrowieniu za przyczyną Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Sprawa dotyczy kobiety, która w wieku 19 lat zachorowała na raka tarczycy, zaś dzięki modlitwom za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia została całkowicie wyleczona.

Główne uroczystości 111. rocznicy urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędą się w sobotę w Zuzeli. Mszy Św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Uroczystości Prymasowskie to również okazja do pierwszego w historii zjazdu krewnych  Księdza Prymasa z Rodu Wyszyńskich i Karpiów.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę