Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Na co wydamy unijną kasę po 2014 roku?

- My mamy pomysł na Łomżę, Kolno, Grajewo, ale nie zrobimy tego dobrze bez Państwa – mówił Daniel Górski, dyrektor departamentu zarządzania RPO w urzędzie marszałkowskim przede wszystkim do samorządowców zebranych w auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Na spotkaniu mówiono o koniecznej do przeprowadzenia aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020. - To już ostatnie osiem lat, kiedy mamy szansę skorzystać z tak dużej pomocy unijnej – przestrzegał marszałek Jarosław Dworzański.

Spotkanie, jako jedno z czterech w województwie, zorganizował marszałek. Zaproszono  na nie przedstawicieli samorządu terytorialnego, nauki, biznesu oraz organizacji pozarządowych z Łomży, i powiatów łomżyńskiego, grajewskiego, kolneńskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego.  W sumie na sali było około 70 osób. 
- Do pięciu powiatów Ziemi Łomżyńskiej w obecnym okresie finansowania trafiło w sumie ponad 400 mln zł. na realizację 182 projektów - mówił członek zarządu województwa Jacek Piorunek. Tych pieniędzy mogłoby być jednak o wiele więcej, gdyby składane projekty mieściły się w ramach Strategii Rozwoju Województwa. Dlatego też do przygotowywanej aktualizacji trzeba zgłaszać wszystkie pomysły, które mają być realizowane w najbliższych latach.
Podczas spotkania przedstawiono założenia aktualizacji Strategii oraz wstępne efekty diagnozy strategicznej sytuacji społeczno-gospodarczej województwa opracowanej przez UMWP oraz ekspertów zewnętrznych.
- Nie ubarwiamy rzeczywistości – zapewniał Daniel Górski przedstawiając tzw. analizę SWOT czyli mocnych i słabych stron województwa oraz szans i zagrożeń jego rozwoju.
Te szanse urzędnicy widza w rozwoju technologii informatycznych, wzroście popytu na wysokiej jakości żywność także ekologiczną i tradycyjną, a bliskością rynków wschodnich na których miałby wzrosnąć popytu na produkty od nas.

Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020 to dokument kluczowy, który ma określić kierunki i działania, jakie należy podjąć, aby województwo rozwijało się dynamicznie. 
- Dla każdego regionu województwa musimy przygotować indywidualne ścieżki rozwoju, to wymóg formalny. To spotkanie temu służy – mówił do zebranych Daniel Górski.
Po przeprowadzeniu spotkań eksperci z różnych środowisk rozpoczną prace  nad kierunkami rozwoju województwa w pięciu grupach tematycznych. Następnie przygotowane wnioski z poszczególnych obszarów będą poddawane dyskusji na specjalnie organizowanych konferencjach. Po przygotowaniu całego dokumentu specjalnie powołany komitet, w skład którego wejdą przedstawiciele samorządów, administracji rządowej, uczelni wyższych, środowisk przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych, będzie opiniował treści  zawarte w Strategii. W kolejnych krokach Zarząd Województwa skieruje dokument do szerokich konsultacji społecznych. Projekt Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego powinien być gotowy w listopadzie br., zaś jego przyjęcie przez Sejmik Województwa planowane jest we wrześniu 2013 r.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę