Na co wydamy unijną kasę po 2014 roku?
- My mamy pomysł na Łomżę, Kolno, Grajewo, ale nie zrobimy tego dobrze bez Państwa – mówił Daniel Górski, dyrektor departamentu zarządzania RPO w urzędzie marszałkowskim przede wszystkim do samorządowców zebranych w auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Na spotkaniu mówiono o koniecznej do przeprowadzenia aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020. - To już ostatnie osiem lat, kiedy mamy szansę skorzystać z tak dużej pomocy unijnej – przestrzegał marszałek Jarosław Dworzański.
Spotkanie, jako jedno z czterech w województwie, zorganizował marszałek. Zaproszono na nie przedstawicieli samorządu terytorialnego, nauki, biznesu oraz organizacji pozarządowych z Łomży, i powiatów łomżyńskiego, grajewskiego, kolneńskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego. W sumie na sali było około 70 osób.
- Do pięciu powiatów Ziemi Łomżyńskiej w obecnym okresie finansowania trafiło w sumie ponad 400 mln zł. na realizację 182 projektów - mówił członek zarządu województwa Jacek Piorunek. Tych pieniędzy mogłoby być jednak o wiele więcej, gdyby składane projekty mieściły się w ramach Strategii Rozwoju Województwa. Dlatego też do przygotowywanej aktualizacji trzeba zgłaszać wszystkie pomysły, które mają być realizowane w najbliższych latach.
Podczas spotkania przedstawiono założenia aktualizacji Strategii oraz wstępne efekty diagnozy strategicznej sytuacji społeczno-gospodarczej województwa opracowanej przez UMWP oraz ekspertów zewnętrznych.
- Nie ubarwiamy rzeczywistości – zapewniał Daniel Górski przedstawiając tzw. analizę SWOT czyli mocnych i słabych stron województwa oraz szans i zagrożeń jego rozwoju.
Te szanse urzędnicy widza w rozwoju technologii informatycznych, wzroście popytu na wysokiej jakości żywność także ekologiczną i tradycyjną, a bliskością rynków wschodnich na których miałby wzrosnąć popytu na produkty od nas.
Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020 to dokument kluczowy, który ma określić kierunki i działania, jakie należy podjąć, aby województwo rozwijało się dynamicznie.
- Dla każdego regionu województwa musimy przygotować indywidualne ścieżki rozwoju, to wymóg formalny. To spotkanie temu służy – mówił do zebranych Daniel Górski.
Po przeprowadzeniu spotkań eksperci z różnych środowisk rozpoczną prace nad kierunkami rozwoju województwa w pięciu grupach tematycznych. Następnie przygotowane wnioski z poszczególnych obszarów będą poddawane dyskusji na specjalnie organizowanych konferencjach. Po przygotowaniu całego dokumentu specjalnie powołany komitet, w skład którego wejdą przedstawiciele samorządów, administracji rządowej, uczelni wyższych, środowisk przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych, będzie opiniował treści zawarte w Strategii. W kolejnych krokach Zarząd Województwa skieruje dokument do szerokich konsultacji społecznych. Projekt Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego powinien być gotowy w listopadzie br., zaś jego przyjęcie przez Sejmik Województwa planowane jest we wrześniu 2013 r.