Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wkrótce 28. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Pątnicy z Diecezji Łomżyńskiej wyruszą w środę, 1. sierpnia, na liczący ponad 450 km szlak do Częstochowy pod hasłem „Kościół naszym Domem”. Przez dwa tygodnie będą modlić się w intencjach wspólnych i prywatnych, słuchać konferencji tematycznych w drodze, spowiadać się i poznawać siostry i braci na szlaku. W parafiach i w Instytucie Teologicznym obok Katedry trwają zapisy na pielgrzymkę, do czego zachęca jej kierownik ks. Piotr Mazurek (lat 42). - Na pielgrzymkę chodziłem jako kleryk, przewodnik grupy, spowiednik i od 2005 r. jako kierownik – opowiada ks. Piotr Mazurek, dla którego 28. PPŁ będzie dziewiętnastą. - Wyruszałem z miłością do Matki Bożej, której niesamowitą opiekę zawsze czułem w życiu codziennym.

Ks. Łukasz Andrzejczyk wyruszy w drogę po raz dziewiąty, jednak po raz pierwszy w roli przewodnika: poprowadzi grupę żółto-brązową z Łomży, zastępując ks. Grzegorza Kosiorka. 
- Moją główną intencją będzie podziękować Panu Bogu za dar kapłaństwa, bo w maju przyjąłem święcenia – wyjawia młody kapłan. - Podziękuję za łaskę powołania, które narodziło się na mojej drugiej pielgrzymce. I za to, że poznałem tylu dobrych ludzi, z którymi łączą mnie przyjaźnie. 
Ludzie wybierają się na pielgrzymkę z wiarą, że rekolekcje w drodze odmienią ich życie i życie ich najbliższych. W intencjach proszą zazwyczaj o błogosławieństwo Boże dla całej rodziny.
- Młodzi dziękują za zdaną maturę i dostanie się na studia albo o przyjęcie na studia – uściśla ks. Piotr. - Proszą o wyjście z nałogów, za małżeństwa i o udane małżeństwo. Starsi modlą się za dzieci i wnuki, za chorych i kapłanów. Pierwszą pielgrzymką w 1984 r. kierował ks. Hieronim Mojżuk, a przed mną byli ks. Marek Milanowski i ks. Piotr Kapelański. Cokolwiek czynimy, czynimy na chwałę Bożą, a organizujemy ją dla pątników, którzy podejmują trud wędrowania na Jasną Górę.

Trud organizowania pielgrzymki do Matki Bożej
Od kilku lat liczba pątników w grupach na trasie wynosi około 760 osób, m.in., z Łomży, Zambrowa, Kolna, Wysokiego Mazowieckiego, Grajewa i Ostrołęki. Wspierają ich modlitwą w godzinie Apelu Jasnogórskiego o godz. 21 pielgrzymi duchowi z grupy białej, nie mogący iść z powodu wieku, choroby czy pracy. Aby pątnicy cało i zdrowo dotarli do Częstochowy, pracuje duży sztab ludzi. Według ks. Piotra, najbardziej pracochłonne i czasochłonne są różnorodne pisma do wojewodów, komendantów policji, proboszczów, wójtów czy sołtysów. Oprócz tego, skoordynować trzeba działania wszystkich służb, w czym pomagają ich szefowie. Za służbę porządkową odpowiada ks. Stanisław Siemion i policjant brat Waldemar; służba przemarszu – ks. Artur Akimowicz; służba ekologiczna, sprzątająca po postoju i noclegu – diakon Dariusz Tybura; służba kwatermistrzowska, dbająca o przyjęcie pielgrzymów na nocleg – ks. Mariusz Szulc, służba medyczna – lekarz Joanna Kukwa oraz służba sekretariatu i medialna – ks. Krzysztof Krajewski.     

Wyjdą z Katedry w Łomży, dojdą do klasztoru na Jasnej Górze
Mszę świętą dla pielgrzymów i odprowadzających odprawi 1. sierpnia o godz. 6. rano w Katedrze ks. bp Janusz Stepnowski, ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej. Kwadrans po siódmej pątnicy wyruszą na szlak, aby dotrzeć 13. sierpnia na Jasną Górę, gdzie o godz. 20. hierarcha odprawi mszę św. w kaplicy cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Podziękowaniem organizatorów i pielgrzymów jest codzienna msza św. na trasie w intencji osób, które zapisały się do grupy białej.
- Zapisu na pielgrzymkę dokonujemy u duszpasterzy w parafiach do 30. lipca – przypomina ks. Piotr Mazurek. - Zapisy będą prowadzone także w w Instytucie Teologicznym w Łomży przy ul. Sadowej 3 w godz. 11. - 13. oraz w godz. 15. - 18. Niezbędny jest dokument tożsamości i opinia od swojego księdza proboszcza. Młodzież do lat 15 pielgrzymuje z osobą pełnoletnią, od 16 do 18 lat - za pisemną zgodą rodziców. Wpisowe na pielgrzymkę wynosi 90 zł; dla uczestników do lat 15 włącznie - 70 zł. Będzie też można dołączyć i zapisać się na trasie, jeśli ktoś ma mniej sil czy czasu.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę