Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Drewniane bele pod Starym Rynkiem

Główne zdjęcie
Drewniane bele odkryte przez archeologów pod Starym Rynkiem w Łomży (fot. UM Łomża)

Stare drewniane konstrukcje odnaleźli archeolodzy „kopiący” na Starym Rynku w Łomży. Na razie nie wiadomo co to jest. Mogły stanowić element wzmacniający budynki. - Grunt jest tu grząski, mogły więc zapobiegać osiadaniu budynków i podchodzeniu wody do podpiwniczeń – podaje na oficjalnej stronie miasta archeolog Ewa Jurzysta z Podlasko-Mazurskiej Pracowni Archeologicznej z Białegostoku, prowadzącej badania ratownicze na Starym Rynku. Nie jest jednak wykluczone, że są one pozostałością po najstarszej drewnianej zabudowie rynku. - W środowisku beztlenowym, wilgotnym, drewniana konstrukcja mogła przetrwać nawet kilkaset lat – ocenia archeolog.

Tzw. badania ratownicze prowadzone były w związku z przebudową Starego Rynku. Podczas prac przy przebudowie wodociągu - na początku czerwca - natrafiono na „tajemnicze” fundamenty kamienne i częściowo konstrukcje ceglane wykonane z cegły palcówki. O nieokryciu zostali powiadomiony konserwator zabytków i koniecznym okazało się przeprowadzenie dodatkowych tzw. badań archeologicznych.  Te zakończyły się w ubiegłym tygodniu. Jak podaje Anna Sobocińska z ratusza  wykazały, że południowa pierzeja była przesunięta w stronę północnej o około 4,5 m, rynek był więc mniejszy niż obecnie. Archeolodzy odnaleźli fragmenty ceramiki, szklanych butelek i szkliwionych kafli z pieca. Odnaleźli też „tajemnicze” drewniane konstrukcje. 
- Pobrano ich próbki na datowanie. Czy mogą być pozostałością po pierwotnej pierzei Starego Rynku? - pokażą analizy, prowadzone przez archeologów – podaje Sobocińska.
Wszystkie odnalezione w trakcie prac zabytki po oczyszczeniu, opisaniu i dokładnej inwentaryzacji mają trafić ostatecznie do zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę