Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

IPN szuka świadków zabójstwa Żydówek w Bzurach

Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku prosi o kontakt osoby posiadające informacje o ofiarach i okolicznościach zabójstwa 20 kobiet narodowości żydowskiej w rejonie wsi Bzury pod Szczuczynem w sierpniu 1941 r. Żydówki z getta w Szczuczynie, w wieku od 15 lat do 30 lat, zostały zabrane do prac polowych. Po ich zakończeniu kobiety zostały zawiezione przez kilku mężczyzn do pobliskiego lasu, gdzie był już wykopany dół. Napastnicy kazali się tym kobietom rozebrać do bielizny i następnie zabili swoje ofiary przygotowanymi przez siebie poprzedniego dnia okutymi łopatami oraz okutymi pałkami – podaje IPN w specjalnym komunikacie prosząc o kontakt wszystkich, którzy mają informacje na temat tej zbrodni.

Jak podał IPN Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku prowadzi śledztwo S 8/12/Zn w sprawie zbrodni nazistowskiej będącej nadto zbrodnią wojenną, polegającą na dokonaniu w sierpniu 1941 roku w lesie położonym w rejonie wsi Bzury, gmina Szczuczyn, powiat grajewski, województwo podlaskie, przez nieobjętych aktem oskarżenia w procesach karnych Sądu Okręgowego w Ełku i Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, obywateli polskich, idących na rękę funkcjonariuszom niemieckiego aparatu okupacyjnego, zabójstwa 20 kobiet narodowości żydowskiej, poprzez zadanie pokrzywdzonym uderzeń okutymi pałkami i szpadlami po głowach.
- W śledztwie S 8/12/Zn oprócz ustaleń okoliczności przedmiotowej zbrodni konieczne jest także ustalenie pełnych personaliów ofiar – podaje Zbigniew Kulikowski, naczelnik OKŚZpNP w Białymstoku. - W związku z powyższym osoby posiadające informacje o danych personalnych zamordowanych w Bzurach kobiet narodowości żydowskiej oraz o okolicznościach tej zbrodni proszone są o kontakt listowny bądź telefoniczny z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku (proszę powołać się na sygnaturę sprawy S 8/12/Zn).

To oczekiwanie prokuratorów współgra z ogłoszoną w marcu tego roku akcją „Ostatni świadek”, polegającą na wezwaniu do zgłaszania się osób, które posiadają informacje użyteczne w działalności śledczej Instytutu Pamięci Narodowej.

Adres: Instytut Pamięci Narodowej
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu
w Białymstoku
15-637 Białystok
ul. Warsztatowa 1 A
tel. 085.66.45.790, fax. 085.66.45.799
e-mail danuta.pawlowicz@ipn.gov.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę