Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Brama nie runęła, mur się (nie?) zawali...

Główne zdjęcie
Wychylony mur

- Stan zabytkowego muru cmentarza przy ulicy Kopernika jest tragiczny – twierdzi inż. Andrzej Wszeborowski, pod którego kierunkiem w ubiegłym roku uratowano przed przewróceniem się sąsiadującą z murem „małą” bramę ewangelicką z 1879 r. - W czasie ulewnego deszczu mur może się osunąć i albo komuś nogi połamie, albo może zdarzyć się coś znacznie gorszego...

- Rzeczywiście, stan muru przy uratowanej przed zawaleniem bramie jest krytyczny – przyznaje ks. Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej. - Mamy nadzieję, że wspólnym wysiłkiem z Urzędem Miejskim uratujemy mur przed zawaleniem i zabezpieczymy go na przyszłe dziesięciolecia, aby nie straszył mieszkańców Łomży i gości. Powinien świadczyć o tym, że zarówno miasto, jak i parafia dbają o ciała tu pochowanych wiernych oraz o bezpieczeństwo żyjących.
Inżynier Andrzej Wszeborowski wyjaśnia, że początkowo mur był parkanem, ale ponieważ z cmentarza nie wywożono ziemi poświęconej oraz przybywało pomników i nagrobków w jego bezpośredniej bliskości, stawał się coraz bardziej obciążony.
- Tym bardziej, że na starym cmentarzu jest nieprawidłowe odprowadzanie wody deszczowej – tłumaczy. - Woda z terenu cmentarza spływa w jego kierunku, co spowodowało, że mur wychylił się już ponad 20 cm, wypada zaprawa i kamienie polne klinowane. A mur dalej się wychyla... 
Zapytany o stanowisko władz miasta, Łukasz Czech z wydziału organizacji i obsługi
Urzędu Miejskiego w Łomży, poinformował, że w tym roku będzie kontynuowany remont muru kamiennego cmentarza komunalnego oraz remont zabytkowej bramy. 
- Na odcinku 36 metrów od bramy w kierunku Kaplicy Śmiarowskich planowane są rozbiórka muru, wykonanie nowego posadowienia z izolacją przeciwwilgociową oraz wymurowanie muru z kamieni na zaprawie cementowej. Skute zostaną tynki na całej powierzchni bramy, która zostanie oczyszczona metodą piaskowania, a następnie wykonane zostaną nowe tynki. Wymienione będą dach i okapy, a stalowy krzyż wieńczący bramę zostanie poddany zabiegom konserwatorskim. 
Trwa przygotowanie procedury przetargowej do wyłonienia wykonawcy remontów.
- Na prace, które prawdopodobnie rozpoczną się w sierpniu, w budżecie miasta została zarezerwowana kwota 170 tys. zł – dodaje Łukasz Czech. - Będą się one odbywały pod nadzorem Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łomży. 
Warto dodać, że prezydent Łomży starał się pozyskać na ten cel 85 tys. zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego. Wniosek pozytywnie przeszedł ocenę formalną, jednakże dofinansowania nie otrzymał z powodu braku środków w budżecie województwa.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę