Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Morska i Rzeczna

Ten medal trafił w 1970 r. do zbiorów Muzeum w Łomży. Jest pokaźnych rozmiarów (9,5 cm) i zdobi go relief przedstawiający bitwę żaglowców na pełnym morzu. Wybity w 300 rocznicę bitwy pod Oliwą -  pierwszego zwycięstwa młodej polskiej floty, która wtedy pokonała bardziej doświadczoną  eskadrę szwedzką. Wymiernym efektem bitwy było uwolnienie Zatoki Gdańskiej poprzez przełamanie blokady, trwającej przez całe lato 1627 roku. Jubileusz przypomniała w 1927 roku Liga Morska i Rzeczna - polska organizacja społeczna, zasłużona w działaniu na rzecz rozbudowy floty i popularyzacji żeglugi oraz sportów wodnych. Idea wsparcia w tej formie narodziła się w 1918 r. najpierw przy warszawskim Towarzystwie Handlu i Żeglugi na Wiśle, jako Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi „Bandera Polska”. W drugim roku odzyskania niepodległości przyjęto nazwę: Liga Żeglugi Polskiej, ale w 1924 roku powstała najlepsza nazwa, pod którą stowarzyszenie działa także dziś - choć jeszcze zmieniano: w 1930 r. Ligę Rzeczną przekształcono w „Kolonialną”, a od 1944 r. w to miejsce powołano Ligę Morską - ostatecznie od 1999 roku działa w Polsce ponownie Liga Morska i Rzeczna.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę