Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@
tekst płatny

20 lat inwestycji

W tym roku firma PPB Prefbet Śniadowo obchodzi Jubileusz 20 – Lecia działalności. W czasach dynamicznych zmian gospodarczych i politycznych na polskim rynku 20 lat to okres funkcjonowania, podkreślający determinację i skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem. Spróbujemy, analizując losy firmy i jej niezaprzeczalne osiągnięcia, wskazać kluczowe czynniki sukcesu.

Zacznijmy od początku. Dzisiejszy Prefbet powstał w lipcu 1992 roku na mocy ustawy prywatyzacyjnej, która z państwowego Przedsiębiorstwa Produkcji Betonów „PREFABET” stworzyła nowy podmiot gospodarczy oparty o zasady działania spółki z o.o. z 74 udziałowcami z przejętym po byłym przedsiębiorstwie majątkiem.  Początki były bardzo trudne. Wraz z prywatyzacją Zarząd firmy podjął próbę zmian organizacyjnych dotyczących systemu zarządzania procesami technologicznymi, a jednocześnie przystosowanie mentalności pracowników do nowej rzeczywistości opartej o zasady wolnego rynku i konkurencji. Patrząc z perspektywy czasu na postawione założenia funkcjonowania firmy, można powiedzieć, iż cel ten został osiągnięty. Doświadczenie i kreatywność pracowników pozwoliły na  modernizację procesu produkcyjnego poprzez zmianę kluczowych urządzeń i wprowadzenie komputeryzacji. Jednocześnie zostały wdrożone własne rozwiązania techniczne chronione patentami, które pozwoliły na wprowadzenie na rynek nowych wyrobów i stworzenie kompletnego systemu do murowania z betonu komórkowego. Tak powstał znany już dziś w całej Polsce System Śniadowo. 
Nie trzeba było długo czekać na efekty. Doskonalenie technologii i zaangażowanie pracowników wpłynęło na poprawę jakości oferowanych produktów i usług. Równolegle do działań w sferze produkcyjnej kształtowano markę produktu na lokalnym rynku Polski Północno-Wschodniej. Dziś marka Prefbet jest rozpoznawalna i utożsamiana z wysoką jakością. Efekt marki został osiągnięty również poprzez udział w akcjach promocyjnych.  Potwierdzeniem jakości produktów jest również ilość wyróżnień  produktów na targach międzynarodowych i krajowych. W ostatnich latach spółka Prefbet została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie „ Orły Polskiego Budownictwa”, trzykrotnie w kolejnych edycjach „Superfirmy” w powiecie łomżyńskim i szeregiem nagród okolicznościowych. 
Wartym podkreślenia jest fakt dostosowania strategii do zmian rynkowych. Prefbet Śniadowo jako promotor nowoczesnych materiałów budowlanych oraz technologii uruchomił w 1994 budowę Centrum Obsługi Budownictwa w Łomży, a następnie w 2001 betoniarnię przy ulicy Piłsudskiego w Łomży. Dopełnieniem tej strategii jest uruchomienie w 2010 nowoczesnego zakładu produkcji wyrobów z betonu zwykłego w Zambrowie przy ulicy Polowej. 
Niezależnie od dbałości o rozwój Oddziałów w Łomży i Zambrowie realizowane były kolejne modernizacje zakładu macierzystego. W trosce o środowisko naturalne zmodernizowano kotłownię i usprawniono proces odsiarczania spalin. Linia produkcji betonu komórkowego została uzbrojona w najnowocześniejsze urządzenia służące pełnej automatyzacji procesu produkcji. 
Tak dynamiczny rozwój działalności,  w całym 20-leciu, był możliwy dzięki przeznaczeniu własnych środków finansowych, jak również dofinansowaniu ze środków PHARE 2000, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. 
W okresie tych 20 lat Spółka Prefbet na rozwój firmy wydała ponad 26 milionów złotych.

Zapytaliśmy Prezesa Zarządu - Pana Jerzego Michalaka o kluczowe momenty w funkcjonowaniu firmy. 
„Żyjąc w otoczeniu opartym o ustawiczną konkurencję technologii, jakości produktów, strategii handlowo-marketingowych, cyklicznych załamań rynku i dobrej koniunktury wskażę kilka ważnych punktów zwrotnych w funkcjonowaniu firmy. Szczególnym był rok 2005, gdzie wiele firm z branży nie wytrzymało presji zapaści w budownictwie i zostało przejęte przez cztery dominujące na rynku grupy kapitałowe. Nasza firma dzięki dywersyfikacji rynków zbytu, pozyskaniu odbiorców z Litwy, Rosji, Czech, Szwecji, Łotwy, Belgii i Francji szczęśliwie obroniła swoją pozycje rynkową. Niewątpliwie  podjęcie i zakończenie sukcesem planowanych inwestycji to również  dla firmy momenty zwrotne dające impuls do poprawy funkcjonowania działalności i kompleksowej obsługi klientów a to wszystko było możliwe  dzięki temu, że udało się stworzyć zespół aktywnych i wykształconych ludzi, którzy wzajemnie się rozumieją i potrafią ze sobą współpracować, przez co stanowią najwyższą wartość firmy”.
Obok misji gospodarczej Prefbet Śniadowo uczestniczy jednocześnie w życiu społecznym naszego regionu. Jest głównym sponsorem Klubu Sportowego Prefbet Śniadowo- Łomża, którego zawodniczka będzie reprezentowała nasz kraj na igrzyskach olimpijskich w Londynie. Szczególną uwagę firma przykłada do współpracy z uczelniami wyższymi i szkołami zawodowymi o profilu budowlanym. Zakład jest miejscem szkoleń przyszłych techników i inżynierów budowlanych, którzy mogą w sposób praktyczny poznać zalety oferty produktowej, proces technologiczny oparty o najnowocześniejsze w branży urządzenia, jak również uczestniczyć w szkole murowania.  Ważnym podkreślenia jest wsparcie szeregu przedsięwzięć charytatywnych prowadzonych przez Caritas Polska, a także pomoc ludziom poszkodowanym w klęskach żywiołowych. 
Jubileusz 20-lecia obchodzony w lipcu przypada na okres dekoniunktury i stagnacji w budownictwie. Tym niemniej, Zarząd Spółki patrząc z perspektywy 20-lat działalności, stwierdza, że firma jest stabilna, przygotowana technicznie i organizacyjnie na zmienne warunki rynkowe i gospodarcze. Marka, jakość oferty handlowej, poziom rozwoju technologicznego są najlepszą gwarancją na dalsze lata funkcjonowania. Istotną przewagą konkurencyjną jest również sympatia zadowolonych klientów, którzy skorzystali z oferty produktowej i wsparcia technicznego przy budowie własnego wymarzonego domu. Optymizm, znajomość rynków sprzedaży, elastyczność i szybkość podejmowania decyzji gwarantują dalszy rozwój PPB „Prefbet” Sp zo.o. 
Oczekując na kolejny Jubileusz, życzymy Zarządowi i wszystkim pracownikom spółki dalszych sukcesów i gratulujemy zdobytej pozycji rynkowej.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę