Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Kpt. Władysław Raginis powinien być majorem

Główne zdjęcie
Uroczystości ponownego pochówku kpt Władysława Raginisa i por Stanisława Brykalskiego

Stowarzyszenie „Wizna 1939” złożyło w Ministerstwie Obrony Narodowej oficjalny wniosek o pośmiertne mianowanie dowódców obrony odcinka „Wizna”, bohaterów Września 1939r., na wyższe stopnie oficerskie: kpt. Władysława Raginisa na stopień majora Wojska Polskiego, zaś por. Stanisława Brykalskiego na stopień kapitana. Prezes Stowarzyszenia Dariusz Szymanowski liczy, że Minister Obrony Narodowej przychyli się do wniosku i nominacje zostaną ogłoszone podczas tegorocznych uroczystości rocznicowych 8 września na Górze Strękowej.

- Kapitan Władysław Raginis i por. Stanisław Brykalski są symbolem honoru i etosu polskiego oficera, wzorem bohaterskiej postawy na polu walki, dlatego za swoją postawę zasługują na to szczególne wyróżnienie – podkreśla Dariusz Szymanowski. We wniosku do MON zwraca uwagę, że „Kpt. Władysław Raginis wykazał się w walce męstwem i odwagą, ale też i skutecznością na polu walki, pomimo że nie miał doświadczenia na froncie. Wytrwał na bronionej pozycji przez 3 dni, aż przez 3 dni, skutecznie powstrzymując wielokrotnie silniejsze siły wroga, praktycznie nie mając środków i możliwości obrony, co świadczy o jego wysokich kwalifikacjach jako oficera i dowódcy. Ale przede wszystkim jako dowódca zadbał o swoich podkomendnych, najpierw dziękując im za spełniony obowiązek wobec Ojczyzny, a następnie umożliwiając opuszczenie schronu, dając szansę na przeżycie. Sam zaś dokonał honorowego wyboru i dotrzymując wcześniej danego słowa, że żywy nie opuści bronionej pozycji. Nie poddał się, lecz wybrał śmierć, rozrywając się granatem w schronie na Górze Strękowej, w miejscu którego bronił. Podobnie, słów złożonej przysięgi dotrzymał por. Stanisław Brykalski, który zginął dzień wcześniej, raniony śmiertelnie w głowę odłamkiem, podczas obserwacji pola walki w kopule obserwacyjnej.”

Awans dla bohatera
Ministerstwo Obrony Narodowej jeszcze w ubiegłym roku, po potwierdzeniu, że w mogile na Górze Strękowej znaleziono szczątki legendarnych obrońców Wizny z 1939 roku, mówiło o potrzebie awansowania kpt. Raginisa i por. Brykalskiego.
– Dla mnie, jako polskiego oficera, kapitan Raginis jest wzorem. Jednym z najdzielniejszych żołnierzy Rzeczypospolitej – mówił w grudniu „Rzeczpospolitej” płk Sylwester Janicki z sekretariatu dyrektora generalnego MON. – Wartości, które były mu bliskie, są bliskie Wojsku Polskiemu również dziś. Dlatego, aby oddać hołd kapitanowi Raginisowi, podjęliśmy kroki zmierzające do awansowania go na majora.

Według tamtej zapowiedzi obrońcy Wizny awansowani zostać by mieli podczas tegorocznych uroczystości w rocznicę bitwy.
Podczas uroczystości upamiętniających walki pod Wizną we wrześniu 1939r., które odbędą się w sobotę 8 września na Górze Strękowej k. Wizny, zaplanowano obok mszy polowej i część oficjalnej, przy mogile kpt. Raginisa i por. Brykalskiego, z udziałem wojskowej asysty honorowej, także szereg atrakcji dla miłośników historii. Na polach bitwy pod Wizną zaplanowano piknik historyczno-militarny, wystawy plenerowe oraz rekonstrukcję walk. Podczas pikniku odbędzie się także pokaz sprzętu wojskowego.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę