Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 24 czerwca 2021 napisz DONOS@

PIRol: nie ma podstaw do wyznaczenia OSN-ów

Podlaska Izba Rolnicza uważa, że brak jest podstaw do wyznaczania w województwie podlaskim obszarów szczególnie narażonych na zanieczyszczenie związkami azotu ze źródeł rolniczych tzw. OSN i apeluje do Wojewody Podlaskiego o wnikliwe przeanalizowanie problemu. Izba podkreśla, że od połowy maja nie może doprosić się do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, który wyznaczył OSN-y, udostępnienia wskaźników na podstawie których wyznaczono te obszary. Sprawa dotyczy przede wszystkim rolników z powiatów wysokomazowieckiego i zambrowskiego, których w związku z wyznaczonymi nowymi OSN-ami obarczono dodatkowymi obciążeniami finansowymi.

"Podtrzymujemy sprzeciw wobec ustanowienia w naszym województwie obszarów szczególnie narażonych na azotany pochodzenia rolniczego, z których odpływ azotu ze źródeł rolniczych należy ograniczyć, czyli tzw. OSN – podkreśla Grzegorz Leszczyński, prezes PIR w piśmie do wojewody podlaskiego Macieja Żywno.
Wskazuje, że po interwencjach Izby Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie powtórnie przeanalizował i zweryfikował obszary tzw. OSN zmniejszając ich powierzchnię na terenie województwa podlaskiego o 56,26% w stosunku do propozycji maj/kwiecień, ale w dalszym ciągu Izba nie wie, bo  RZGW jej tego nie przekazał, na podstawie których wskaźników dokonano analizy i wyznaczono w województwie obszary szczególnie narażone na azotany pochodzenia rolniczego.

PIR powołuje się też na opracowanie Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach oraz dane Głównego Urzędu Statystycznego odnośnie zużycia nawozów azotowych, z których ma wynikać, że  mimo dużej produkcji zwierzęcej w województwie podlaskim nie ma obaw związanych z przekraczaniem dopuszczalnych dawek azotu i zanieczyszczeniem wód. 
„Uważamy, że brak jest podstaw do wyznaczania w naszym województwie obszarów OSN” - napisał prezes PIR, do Wojewody Podlaskiego apelując o wnikliwe przeanalizowanie problemu.

- Podkreślić należy także, że nasze województwo posiada najsłabsze warunki w stosunku do reszty kraju jeśli chodzi o produkcje roślinną, mamy słabe gleby i krótki okres wegetacyjny, produkcja zwierzęca jest więc niejako koniecznością – zauważa Grzegorz Leszczyński.

210618123923.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę