Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Dla Boga, ludzi i poezji

Główne zdjęcie
Ks. Ferdynand Gryszko

Wierszem i pieśnią podziękowali ks. prałatowi Ferdynandowi Gryszko członkowie Teatrzyku Żywego Słowa „Logos” oraz wierni za 24. lata nieprzerwanej posługi w parafii p.w. Bożego Ciała w Łomży. 67-letni kapłan przechodzi 4 lipca na emeryturę. – Przychodzi moment, kiedy człowiek jest bardzo stary tak jak ja i trzeba odpocząć – mówi ks. Ferdynand Gryszko. – Pan Bóg pozwolił, że coś w życiu zrobiłem i może jeszcze coś zrobię. Odchodzę z parafii, ale nie rozstajemy się – szczęść Boże i Bóg zapłać za te wszystkie lata!

Ksiądz prałat Ferdynand Gryszko jest pierwszym proboszczem  istniejącej od 1988 roku parafii Bożego Ciała. Włożył w jej powstanie wiele pracy oraz serca, co doceniają i pamiętają wdzięczni parafianie. Dlatego, poza oficjalnym uroczystym pożegnaniem wierni i przyjaciele księdza zorganizowali w podzięce za blisko ćwierć wieku jego posługi pasterskiej bardziej kameralne spotkanie. Na jego program złożyły się maryjne wiersze… autorstwa jubilata. Bowiem ks. Gryszko jest także poetą. W ubiegłym roku wydał debiutancki tomik „Zapiśnik kapłański”, a obecnie pracuje nad ”Bajkami księdza Ferdynanda”.  Były też pieśni, wykonane przez siostry Domalewskie, Aleksandrę i Katarzynę – głównie religijne, ale nie zabrakło też akcentów świeckich, jak przejmująca „Modlitwa” Bułata Okudżawy. 
– To nasze podziękowanie za trud księdza i kształtowanie ducha tej parafii, którą stworzył od podstaw – podkreśla Witold Długozima, prowadzący Teatrzyk Żywego Słowa „Logos”. – Te prawie 25 lat pozwoliło nam zaprzyjaźnić się z księdzem prałatem, który też pisze wiersze. Jego utwory są pełne miłości, ciepła, kontaktu z Bogiem. Są to wiersze proste, ale uduchowione, docierające do każdego odbiorcy – to taka modlitwa na poranek, na południe i na wieczór. A jest to bardzo ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy  często nie mamy chwili na moment zastanowienia, że Bóg jest nam potrzebny i pomaga nam w życiu. Dlatego chcieliśmy przypomnieć parafianom, że ksiądz jest nie tylko kapłanem, ale również znakomitym poetą i taką duchową podporą dla tych, którzy się w życiu zagubili.
– Człowiek na co dzień nie odczuwa tej serdeczności ludzkiej i przyjaźni – dodaje wzruszony ks. Gryszko. – Aż przyjdzie taki moment, że to się uzewnętrzni. Takim momentem było nasze dzisiejsze poetycko – modlitewne spotkanie. Ludzie przyszli tu z potrzeby serca, z wdzięcznością, żeby być razem, podziękować za to, co dobrego się zrobiło. Odchodzę, ale zostajemy nadal w przyjaźni – będę blisko i to pozwala mi patrzeć radośnie w przyszłość. 
25 lat to kawał czasu. Po takim czasie, jak się współpracuje z ludźmi to coś zostanie. Tworzyliśmy wspólnie rodzinę parafialną od podstaw – to jednoczy. W miarę swoich możliwości będę nadal pracował, pomagał innym, modlił się i pisał, ile jeszcze Pan Bóg  pozwoli. I nadal będę żył tą parafią! – zapowiada kapłan.
Uroczyste pożegnanie ks. Gryszko odbędzie się w najbliższą niedzielę 1 lipca, w czasie mszy św. o godz. 12.00, odprawionej przez  ks. biskupa Janusza Stepnowskiego w kościele Bożego Ciała w Łomży.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę