Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

„Dyplom 2012” na dobry początek

Grafikę artystyczną, projekty graficzne oraz rzeźby – prace tegorocznych absolwentów łomżyńskiego Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. – Ta wystawa reprezentuje nie tylko bogactwo technik ale również bogactwo tematów – podkreśla Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej. – Tematy, które nam wydają się zwykłe, w ich interpretacji stają się świeże, nowatorskie, a nawet dojrzałe.

Na wystawie „Dyplom 2012” w  salach galerii zaprezentowano prace młodych twórców z klas maturalnych Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka. Są  wśród nich laureatki ogólnopolskich konkursów plastycznych: Anna Kowalska, Aleksandra Sacharczuk i Natalia Zaremba. Jednak i pozostałym absolwentom nie brakuje talentu, wyobraźni i umiejętności, które kształcili przez cztery lata nauki pod okiem świetnych pedagogów. 
– Szkoła specjalizuje się w technikach graficznych, dlatego wystawa ma głównie taki charakter – mówi Karolina Skłodowska. – Jest tutaj grafika warsztatowa, w której dominują: akwaforta, akwatinta, drzeworyt i linoryt. Mamy też grafikę wydawniczą, w której prym wiodą techniki komputerowe.
Inspirowane literaturą, filmem, historią oraz kulturą często odległych państw i cywilizacji grafiki, układają się w wielobarwną, oryginalną i przyciągającą wzrok mozaikę. Mamy tu akcenty kurpiowskie, samurajów w pełnym rynsztunku, postaci z filmów Tarantino, uduchowiony i mroczny zarazem witraż oraz cykl grafik przedstawiający dyktatorów. Rzeźby są tylko dwie – autorstwa Aleksandry Sacharczuk, triumfatorki Makroregionalnego Przeglądu Szkół Plastycznych. Grafika wydawnicza – efektowne, rozkładane i bajecznie kolorowe projekty okładek książek czy płyt – przyciągała wzrok zwłaszcza najmłodszych zwiedzających. Atmosferę radości i poczucie obcowania ze sztuką prze duże S zmącił niestety brak autorów prezentowanych prac – po zdanym egzaminie dojrzałości musieli zmierzyć się z pierwszym poważnym sprawdzianem w już dorosłym życiu.
– Nasi absolwenci nie mogli być tu dzisiaj obecni, bo w tej chwili zdają egzaminy wstępne – mówi Lidia Radziwanowicz, dyrektor Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży. – Są to Akademie Sztuk Pięknych we wszystkich większych miastach w Polsce, więc dotarcie na tę wystawę było dla nich trudne. Jest to ich pierwsza wystawa. W szkole odbywa się ona w atmosferze egzaminów – tutaj jest to zupełnie inna prezentacja tych prac. Dzisiaj naprawdę jestem pod wrażeniem, bo sala wystawowa dodaje im dodatkowych walorów. Jest to też pierwsza wystawa dyplomowa i myślę, że będziemy kontynuować ten pomysł, żeby społeczność łomżyńska zobaczyła, jakich artystów kształci Liceum Plastyczne już na etapie szkoły średniej.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk

210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę