Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Żądają 600 tys. zł za łomżyńskie „Orliki”

Główne zdjęcie
Minister sportu Mirosław Drzewiecki podczas otwarcia Orlika przy ul. Katyńskiej w Łomży 1.06.2009r. „To 18. Orlik w województwie, dziś będzie jeszcze 19. (w Pniewie pod Łomżą – dop.red.) i 560 w Polsce – mówił minister Drzewiecki, podkreślając że to największy tego typu program w historii Europy. - Nawet najbogatsze Niemcy tego nie robiły – dodawał minister.”

Wrocławska firma żąda od Łomży 600 tys zł z tytułu rzekomego naruszenia praw autorskich do projektu architektonicznego wybudowanych w 2008 i 2009 roku w mieście dwóch kompleksów boisk Orlik. W tym samym liście spółka poinformowała, że gotowa jest zawrzeć z miastem ugodę za jedyne 50 tys. zł. Władze miasta uważają te roszczenie za bezzasadne i mówią, że nie zamierzają płacić.

Jak przyznaje Łukasz Czech z ratusza spółka Archi Plus z Wrocławia, za pośrednictwem Adwokata Hugo Mycka, wystąpiła do Miasta Łomża z roszczeniem zapłaty 600 tys. zł z tytułu naruszenia praw autorskich do projektu architektonicznego boiska wielofunkcyjnego wybudowanego w ramach kompleksu „Moje Boisko – Orlik 2012”. Jednocześnie poinformowała, że jest gotowa zawrzeć ugodę na kwotę 50 tys. zł tytułem odszkodowania za naruszenie powyższych praw autorskich.
Tymczasem władze Łomży nie poczuwają się do winy. Uważają, że roszczenia są bezzasadne. 
- Ministerstwo Sportu i Turystyki informowało w 2008 r., że jest posiadaczem autorskich praw majątkowych do projektów dotyczących realizacji programu „Moje boisko – Orlik 2012” - podaje Łukasz Czech zaznaczając jednocześnie, że „dokumentacja projektowa obu kompleksów boisk Orlik 2012 wybudowanych w Łomży, została wykonana przez Pracownię Architektury mgr. inż. arch. Anna Korowicka – Ciborowska z Łomży na podstawie wytycznych Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Tymczasem jak wynika z informacji medialnych firma Archi Plus (wcześniej Archisport), projektująca obiekty sportowe, wysłała wezwania do zapłaty 163 gminom, które wybudowały u siebie boiska w ramach rządowego programu Moje Boisko – Orlik 2012. Zarzuca im, że skorzystały z jej projektu udostępnionego na stronie internetowej Ministerstwa Sportu, nie posiadając do niego praw autorskich. Najwyższe roszczenie o odszkodowanie ma wynosić 600 tys. zł. 

Przypomnijmy dwa kompleksy boisk „Moje Boisko – Orlik 2012” w Łomży - przy ul. Katyńskiej i przy budynku I LO przy ul. Bernatowicza - zostały wybudowane w 2008 i 2009 r. Pierwszy z nich kosztował ponad 2 mln zł, drugi nieco ponad 1,3 mln zł.  Program „Moje Boisko – Orlik 2012” zakładał budowę w Polsce przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej 2012 ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym. Do realizacji boisk po 666 tys zł. gminom dorzucały wspólnie rząd i samorząd województwa.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę