Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Minda bez mandatu radnego. Jeszcze nieprawomocnie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku odrzucił skargę Marka Mindy, wybranego w okręgu łomżyńskim radnego sejmiku województwa podlaskiego z listy SLD, na zarządzenie zastępcze Wojewody Podlaskiego w sprawie wygaszenia jego mandatu. Jak podkreśla sędzia Danuta Tryniszewska- Bytys zdaniem sądu wojewoda, miał prawo wydać takie zarządzenie, jeśli wygaszenia mandatu odmówił sejmik. Podstawą do skreślenia Marka Mindy z listy radnych było to, że w dniu wyborów samorządowych w 2010 roku nie miał on prawa wybieralności, w związku z wcześniejszym skazaniem prawomocnym wyrokiem za popełnione przestępstwo umyślne.

O tym, że pochodzący z Łomży radny sejmiku województwa podlaskiego nie powinien zasiadać w tym gremium, wyszło na jaw podczas kampanii wyborczej przed ubiegłorocznymi  wyborami parlamentarnymi. Marek Minda miał ubiegać się o mandat posła z listy SLD, ale po weryfikacji zgłoszonych kandydatów przez Okręgową Komisję Wyborczą w Krajowym Rejestrze Karnym został skreślony. Już po wyborach parlamentarnych komisarz wyborczy w Białymstoku wnioskował do Sejmiku o wygaszenie Mindzie także mandatu radnego województwa, bo jako osoba skazana, w dniu wyborów do sejmiku też nie miał prawa wybieralności. Sejmik większością głosów odrzucił jednak ten wniosek. Radni województwa nie zajęli się także wezwaniem do wygaszenia mandatu radnemu wystosowanym przez Wojewodę Podlaskiego. Dlatego ten w połowie stycznia wydał zarządzenie zastępcze wygaszając swoją decyzją mandat radnego Marka Mindy. Decyzję wojewody do sądu zaskarżył sam zainteresowany, który w związku z tym, że nie zdołała się ona uprawomocnić, w dalszym ciągu jest radnym województwa, bierze udział w głosowaniach i np. pobiera dietę radnego.  
Dzisiejsze postanowienie sądu o oddaleniu jego skargi na zarządzenie wojewody też sprawy nie musi skończyć. Radny może odwołać się jeszcze do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. 

Dodajmy, że jeśli ostatecznie dojdzie do wygaszenia mandatu Markowi Mindzie jego miejsce w sejmiku powinien zająć kolejny kandydat z samorządowej listy SLD. To Robert Łada z Wygody – były przewodniczący Rady Gminy Łomża.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę