Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Plan gospodarki odpadami uchwalili podlascy radni

Od kilkudziesięciu do 100 procent więcej będziemy płacić za odbiór śmieci. Podwyżka będzie obowiązywała w całym kraju już od przyszłego roku, ale - jak twierdzą specjaliści - po pewnym czasie ceny znowu mogą spadać. Samorządy wojewódzkie przygotowują plany gospodarki odpadami zgodnie z nowymi przepisami. Taki plan wojewódzki uchwalili właśnie podlascy radni. Wskazuje on miejsca w regionie, gdzie będą segregowane i przetwarzane śmieci.

Wprowadzane zmiany mają wymusić odzyskiwanie i powtórne wykorzystywanie jak największej ilości wyrzuconych surowców. Za 2 lata na wysypisko ma trafiać już tylko 60 procent śmieci.

W planie gospodarki odpadami województwo jest podzielone na 4 regiony. Z każdego z nich śmieci będą trafiać do konkretnego zakładu, który będzie je przerabiać. "W każdym regionie jest co najmniej jeden taki zakład" - mówi Paweł Szyszkowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. "W regionie południowym na razie jest w Hajnówce, ale będzie też w Bielsku Podlaskim; w regionie zachodnim zakłady są w Czerwonym Borze i Czartorii, w regionie północnym są w Koszarówce i Suwałkach; a w regionie centralnym zakłady są w Hryniewiczach, w Zabłudowie, w Sokółce, powstanie też spalarnia w Białymstoku" - dodaje Szyszkowski.

W tej chwili podpisujemy umowy na wywóz śmieci z konkretnymi firmami, od nowego roku będziemy je zawierać z gminą. I to ona będzie decydować o cenie. Za wywóz śmieci - jak twierdzą specjaliści - będziemy płacić jednak więcej, bo ich utylizacja jest droższa. Teraz odpady trafiają w zdecydowanej większości od razu na składowiska, co jest o wiele tańsze. Od przyszłego roku będą przewożone do zakładów, które zajmą się ich przeróbką.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę