Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@

Woda może być niebezpieczna

W ubiegłoroczne wakacje (od 23 czerwca do 31 sierpnia 2011r.) na terenie całego kraju, utonęło 210 osób! Na terenie województwa podlaskiego doszło do 15 wypadków utonięcia w tym jeden na terenie działania KMP Łomża. Przed tegorocznymi wakacjami policja już apeluje o rozwagę nad wodą.

Jak wynika z policyjnych statystyk w 2011 roku, na terenie całego województwa, policjanci skierowani do służby na wodach przeprowadzili 16 akcji ratowniczych, ratując 7 osób, a kolejnym 25. udzielając pomocy. Prawdopodobnie do niektórych wypadków by nie doszło, gdyby ofiary przestrzegały podstawowych zasad bezpieczeństwa! W związku ze zbliżającymi się wakacjami, policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą. To właśnie w tym okresie najczęściej dochodzi do utonięć. Niestety, nadal wiele osób letni wypoczynek nad wodą łączy z brawurą i alkoholem.

Aby uniknąć tragedii, przestrzegajmy podstawowych zasad bezpieczeństwa w rejonie akwenów wodnych. Oto kilka prostych zasad: 

1.    Nie musimy nic nikomu udowadniać, powstrzymajmy się zatem od brawury i lekkomyślności. Nasze umiejętności mają swoje granice – których nie można przekraczać!
2.    Kąpać się można tylko w miejscach strzeżonych, a każde wejście do wody na „dzikim” kąpielisku zwiększa ryzyko utonięcia - woda nie wybacza bezmyślności.
3.    Pilnujmy dzieci, powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Zadbajmy też o wyposażenie – rękawki, kamizelkę ratunkową itp.
4.    Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody będąc pod wpływem alkoholu! Ponadto, należy unikać spożywania obfitych posiłków bezpośrednio przed kąpielą.
5.    Po dłuższym przebywaniu na słońcu, gwałtowne wejście do wody może grozić szokiem termicznym, dlatego przed kąpielą, należy stopniowo schładzać ciało.
6.    Dno rzeki może zmieniać się z godziny na godzinę, dlatego bezmyślnie wykonywane skoki do wody „na główkę” są śmiertelnym zagrożeniem!
7.    Nawet na strzeżonym kąpielisku, nie należy wypływać poza zaznaczone granice – podejmowane ryzyko to często igranie z śmiercią.
8.    Korzystając z rowerów wodnych, łodzi i innych sprzętów pływających - bez względu na umiejętności pływackie, zakładajmy kamizelki ratunkowe.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę