Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Lenin z Jedwabnego pojechał do Gdańska

Fragmenty pomnika Lenina, które odnaleziono podczas przeprowadzonej przed jedenastu laty ekshumacji zbiorowego grobu żydowskich mieszkańców Jedwabnego zamordowanych w lipcu 1941 roku, Instytut Pamięci Narodowej przekazał do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Fragmenty pomnika były dowodami rzeczowymi ze śledztwa w sprawie mordu w Jedwabnem, które prowadził IPN.

Jak podał  Zbigniew Kulikowski, naczelnik OKŚZpNP w Białymstoku, wraz z fragmentami pomnika Lenina - głowa, część korpusu i mniejsze kawałki, do gdańskiego muzeum przekazano także inne dowody rzeczowe ze śledztwa „w postaci kluczy, klamer, okucia portmonetki, guzików, łyżek, gwoździ, fragmentu podkowy, fragmentów obuwia”. Przekazane przedmioty mają zostać poddane konserwacji przez pracowników Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Przypomnijmy fragmenty betonowego pomnika Lenina, postawionego w Jedwabnem w 1939 r. po wejściu tam Armii Czerwonej, odnaleziono podczas ekshumacji ofiar mordu. Pomnik ten stał na jedwabieńskim rynku. Według relacji świadków, żydowscy mężczyźni z Jedwabnego zostali zmuszeni do rozbicia pomnika młotami, a następnie do przeniesienia jego resztek na cmentarz w Jedwabnem, gdzie zostali zamordowani i wrzuceni wraz z popiersiem Lenina do jednego dołu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę