Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Protest rolników na trasie E 61 we wsi Górki-Sypniewo

Jest godzina 17. Około 70 osób: rolnicy z matkami, żonami i dziećmi. Cztery polskie flagi narodowe i cztery olbrzymie traktory, jeden przeciągły ryk syreny alarmowej i jeden transparent „Żądamy rozbudowy skrzyżowania w Górkach-Sypniewo”. To newralgiczny fragment trasy krajowej 61 z Warszawy przez Łomżę do Augustowa, gdzie często dochodzi do wypadków i kolizji, ponieważ droga służy nie tylko mieszkańcom gminy Piątnica i powiatu łomżyńskiego, ale również w całodobowym międzynarodowym ruchu TIR-ów. Mieszkańcy domagają się przebudowy skrzyżowania, które odciążyłoby ruch lokalny i uczyniło go bezpieczniejszym. Chodzi o to, aby od strony Łomży poszerzyć jezdnię i zbudować skręt w prawo do Dobrzyjałowa, natomiast z naprzeciwka – skręt w lewo.

W tej sprawie interpelację przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz skierował droga elektroniczną do ministra transportu łomżyński poseł Lech Antoni Kołakowski (PiS). Parlamentarzysta przybył na demonstrację, aby poprzeć postulaty mieszkańców i przedstawić treść interpelacji. Przypomniał, że od września 2010 r. w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad gotowy jest projekt i pozwolenie na budowę skrzyżowania we wsi Górki-Sypniewo, w okolicy zbiegu dróg prowadzących do Rogienic Wielkich, Małego Płocka i przez Dobrzyjałowo do Jedwabnego. Podkreślił, że odwlekanie decyzji o budowie skrzyżowania z poszerzonymi jezdniami i chodnikami zwiększa ryzyko kolejnych wypadków i kolizji oraz każdego dnia utrudnia życie mieszkańcom, zwłaszcza w sezonach prac polowych. Poseł zadał w interpelacji ministrowi dwa pytania: dlaczego dotychczas nie rozpoczęto budowy i w jakim terminie zostanie przebudowane niebezpieczne skrzyżowanie. 
- Minister ma dwadzieścia jeden dni na udzielenie odpowiedzi – podkreślił poseł Lech Kołakowski. - Do tej pory nie ma mowy o żadnym blokowaniu drogi krajowej. Po uzyskaniu odpowiedzi dalej będziemy myśleć o kolejnych krokach.
Współorganizatorem spotkania protestujących pokojowo rolników był wójt gminy Piątnica Edward Łada. Wójt wyraził nadzieję, że „znajdą się pieniądze i na tym odcinku drogi krajowej prace zostaną przyspieszone”.
- Chodzi o to, żeby w Warszawie zauważono nasz problem, a nie żeby podróżującym trasą E 61 utrudniać życie – mówił wójt do rolników, apelując o wyrozumiałość i nieblokowanie ruchliwej trasy do nadejścia decyzji ministra. 

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę