Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

„Historia” zatrzymała budowlańców na Starym Rynku

Budowlańcy pracujący przy przebudowie wodociągu na Starym Rynku w Łomży dokopali się do pochodzącego prawdopodobnie z XVI wieku fundamentu kamiennego z rumoszem ceglanym, oraz fragmentów naczyń glinianych. - Ze względu na znalezisko prace ziemne na fragmencie południowej pierzei Starego Rynku zostały wstrzymane – informuje Anna Sobocińska, rzecznik prasowa prezydenta Łomży.

Odkrycia dokonano na odcinku 10 metrów. Jest bardzo prawdopodobne, że są to ślady po jednej z najwcześniejszych pierzei rynku. Znalezione w fundamentach cegły palcówki pozwalają datować odkrycie na ok. XVI wiek – podaje Sobocińska. 
Sobocińska przytacza też wypowiedź Jerzego Jastrzębskiego, dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, który twierdzi, że południowa pierzeja rynku była kiedyś bardziej przesunięta do środka placu niż obecnie. Powołując się na plany i publikacje zaznacza, że rynek w wieku XVI i XVII był obudowany budynkami murowanymi. Przypomina też, że budynki wokół rynku były wielokrotnie burzone.
Dopiero dokładne badania ratownicze prowadzone przez archeologów pozwolą dokładnie datować dokonane teraz na Starym Rynku odkrycia.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę