Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Więcej asystentów rodzin w Łomży nie trzeba?

Tylko gmina Zbójna z naszego regionu dostanie ministerialne wsparcie na zatrudnienie asystenta rodziny. Po kilka, kilkanaście, albo kilkadziesiąt tysięcy złotych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na zatrudnienie asystentów w ramach programu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej otrzyma ponad 600 gmin, czyli prawie wszystkie które o takie wsparcie wystąpiły, i wszystkie których oferty spełniły formalne i merytoryczne warunki konkursu. Łomży na liście nie ma, bo jak się okazuje wcale się nie zgłosiła. Według władz miasta u nas „nie ma obecnie potrzeby aby zatrudniać dodatkowego asystenta”.

- Zapewnienie asystentów rodziny będzie obligatoryjne od 2014 roku. Samorząd Łomży już od stycznia 2012 roku podjął się tego zadania, poprzez nowo powołane przez Miasto Centrum Pieczy Zastępczej, powstałe na bazie lokalowej i części kadry Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Łomży (przeszedł on pod skrzydła samorządu województwa) – chwali działania władz miasta Anna Sobocińska, rzecznik prasowy ratusza. - Na pracę asystentów rodziny zorganizowano 1,5 etatu. Obecnie w Łomży jest ok. 15 rodzin, z którymi prowadzą oni intensywną pracę – dodaje zaznaczając, że asystenci pracują z rodzinami, których dzieci przebywają w rodzinach zastępczych. 
Rzecznik Urzędu Miejskiego w Łomży odpowiedziała w ten sposób pytana o to czy miasto starało się o ministerialne dofinansowanie przy zatrudnianiu asystentów rodzin. Nie starało się, bo jak zapewnia „nie ma obecnie potrzeby aby zatrudniać dodatkowego asystenta (ustawowo na jednego może przypadać do 20 rodzin).” 
Ale czy z takim tłumaczeniem można się zgodzić zważysz, że w ubiegłym tygodniu w mieście wydarzyła się prawdziwa rodzinna tragedia? – matka i jej niepełnosprawnych 12-letni syn nie żyją, bo prawdopodobnie kobieta nie była w stanie udźwignąć kłębiących się problemów. Tymczasem „urzędowy” asystent rodziny ma pomagać także „zwykłym” rodzinom i to nie tylko w problemach wychowawczych, ale również w codziennych sprawach. Wśród ustawowych zadań asystentów rodzin jest m.in. udzielanie pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, w tym w uzyskaniu zatrudnienia, podnoszeniu kwalifikacji zawodowych oraz zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego. 
- Asystent rodziny jest ustawowo ściśle związany z ustawą o pieczy zastępczej, nie można wiązać jego pracy z pomocą społeczną. Pracuje więc z rodziną, wspiera ją, gdy występuje zagrożenie skierowania dziecka do rodziny zastępczej. W sytuacjach kryzysowych i w trudnej sytuacji finansowej w rodzinach interweniują pracownicy socjalni z MOPS-u – uściśla Anna Sobocińska.

Łomża pieniędzy nie chciała
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach konkursu „Asystent rodzin” rozdysponowało ogółem niemal 8 mln zł, a dzięki temu dofinansowaniu w kraju ma zostać stworzonych 871 stanowisk asystentów rodziny. Na liście 607 gmin nie ma jednak Łomży, a z okolicznych gmin jest tylko Zbójna. Gmina otrzyma dotację równą połowie kosztów projektu pt. „Asystent rodziny 2012”. Wśród samorządów które otrzymają ministerialne dotację na zatrudnienie asystentów rodzinnych są m.in. Białystok (dotacja 44 394 zł), Ostrołęka (19871) czy Suwałki. Łomża wniosku o pieniądze nie składała.
- Jeżeli w przyszłości MPiPS będzie ogłaszało podobne konkursy, a liczba rodzin objętych pomocą będzie się zwiększać, Miasto skorzysta z takiego dofinansowania – zapewnia Anna Sobocińska.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę