Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 22 czerwca 2021 napisz DONOS@

Matka Boża z Guadalupe u łomżyńskich Rycerzy Kolumba

Peregrynująca po całym świecie kopia cudownego wizerunku Matki Bożej z Guadalupe przez kilka dni będzie w parafii Krzyża Świętego w Łomży. Pielgrzymkę obrazu organizują Rycerze Kolumba. W niedzielę odbyło się uroczyste wprowadzenie go do łomżyńskiej świątyni, w której będzie do soboty. - Matko Boża z Guadalupe, która ze wzgórza Tepeyac w Meksyku przybywasz do nas w Kopii Twego Cudownego Wizerunku witaj na ziemi łomżyńskiej na wzgórzu Krzyża świętego. Matko Syna Bożego, Obrończyni i Patronko Życia Poczętego witają Cię Twoi czciciele Rycerze Kolumba oraz wszyscy parafianie parafii Krzyża świętego – mówił Piotr Kłys Wielki Rycerz Łomżyńskiej Rady Rycerzy Kolumba im. bł. ks. Adama Bargielskiego, w imieniu kilkudziesięciu członków tej organizacji wnoszących obraz do kościoła.

Peregrynujący obraz Matki Bożej z Guadalupe polscy Rycerze Kolumba otrzymali na 129. Konwencji, która w 2011 roku odbywała się w Denver w USA. To duchowe dzieło zakonu na na lata 2011-2012. Takich pielgrzymujących po całym wiecie kopii jest 72. 
- Te obrazy mają unikalną charakterystykę: zetknęły się fizycznie z oryginalną peleryną, noszącą odbicie Matki Boskiej z Guadalupe, w którą ubrany był Św. Juan Diego, któremu objawiła się Maryja oraz poświęcone zostały przez Papieża Benedykta XVI w Rzymie – podaje Piotr Kłys. 
Objawienia Maryjne w Guadalupe miały miejsce w XVI wieku i są oficjalnie zatwierdzone przez Kościół Katolicki. Matka Boża objawiająca się ubogiemu Indianinowi, przyczyniła się do masowej chrystianizacji Ameryki Łacińskiej, która dokonała się w ciągu zaledwie kilku lat. Aztekowie po tych objawieniach zaprzestali też składania ofiar z ludzi. 
- „Guadalupe” w języku indiańskim oznacza „depcze głowę węża” - zauważa Kłys. - Tak właśnie napisane jest w Starym Testamencie. Figura Matki Bożej jest taka sama jak jest opisane w Apokalipsie „wielki Znak pokazał się na niebie figura kobiety okryta słońcem, z księżycem u swoich stóp”.
Ponadto rama obrazu, który zawitał do Łomży zawiera wtopioną grudkę ziemi ze wzgórza Tepeyac w Meksyku, gdzie objawiła się Matka Boska świętemu Juanowi Diego.

Łomżyńska Rada Rycerzy Kolumba była jedną z pierwszych w kraju. Liczy około stu osób, a dziś podczas wieczornej Mszy świętej w w kościele Krzyża Świętego odbędzie się przyjęcie kolejnych członków zakonu. Od kandydatów na Rycerzy Kolumba wymaga się, aby byli praktykującymi katolikami, mieli ukończone 18 lat i posiadali aprobatę miejscowego proboszcza.

Harmonogram peregrynacji Kopii Cudownego Wizerunku MB z Guadelupe w  Łomżyńskiej Radzie Rycerzy Kolumba im. bł. ks. Adama Bargielskiego:
8 czerwca, piątek, ok. godz. 17.00 – przyjazd Obrazu do Łomży, przeniesienie do kaplicy w Centrum Katolickim przy parafii p.w. Krzyża Świętego
10 czerwca, niedziela, godz. 10.30 – uroczysta Msza św., wprowadzenie i przywitanie Obrazu
11 czerwca, poniedziałek, godz. 18.00 – Msza św. z udziałem Rycerzy Kolumba, po Mszy św. inicjacja I stopnia
12 czerwca, wtorek godz. 18.00 – Msza św. z udziałem Kościoła Domowego
13 czerwca, środa, godz. 18.00 – Msza św. z nabożeństwem i procesją fatimską
14 czerwca, czwartek godz. 18.00 – Msza św. z udziałem Odnowy w Duchu Świętym
15 czerwca, piątek, godz. 18.00 – Msza św. z udziałem młodzieży, modlitewne czuwanie przy Obrazie, uroczyste pożegnanie.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę