Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Pogrzeb Dzieci Utraconych

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w sobotnie przedpołudnie w pierwszym w Łomży pogrzebie dzieci utraconych. Urna złożona w specjalnym grobowcu pomniku na cmentarzu przy ulicy Przykoszarowej zawierała szczątki ludzkie z ponad stu poronień, do których doszło w ostatnich miesiącach w szpitalach w Łomży, Kolnie, Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie.

Poronienie dziecka to problem, który dotyka dużą liczbę małżeństw. Od kilku lat zgodnie z prawem rodzice mają mogą pochować swoje dziecko, które urodziło się martwe bez względu na czas trwania ciąży. Niestety z różnych przyczyn – najczęściej z niewiedzy – liczni rodzice tego nie czynią, a i dopiero w ubiegłym roku ówczesny biskup łomżyński Stanisław Stefanek wydał instrukcję w której stwierdził, że „duszpasterze nie mogą odmawiać urządzenia pogrzebu dzieciom urodzonym martwo albo po poronieniu”.  

Pierwszy w mieście pogrzeb Dzieci Utraconych czyli zmarłych wskutek poronienia zorganizowało Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej. W urnie złożonej w grobowcu, będącym jednocześnie pomnikiem Dzieci Utraconych  nakazały się szczątki zmarłych dzieci, po które z różnych przyczyn – najczęściej z niewiedzy – nikt się nie zgłosił do szpitali: w Łomży, w Kolnie, w Wysokiem Mazowieckiem i w Zambrowie. 
- W łomżyńskim szpitalu rocznie dochodzi do około 300 poronień. Tylko nieliczni rodzice decydują się na odbiór szczątków dzieci i organizację im pogrzebu – mówił ks. Jacek Kotowski przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Rodzin łomżyńskiej kurii. 
Sobotnie uroczystości, poza godnym pochówkiem zmarłych mają jeszcze jeden cel - zmienić podejście do poronień. Coraz powszechniejsza staje się świadomość, że rodzice mogą zabrać szczątki swego dziecka ze szpitala, niezależnie od czasu trwania ciąży i godnie pochować swoje nienarodzone dziecko.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę