Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Zaczyna się półroczny remont Starego Rynku w Łomży

- W czwartek rano zamykamy na Starym Rynku ruch samochodowy od strony pierzei południowej i zachodniej, żeby w ciągu trzech dni rozebrać asfaltową nawierzchnię jezdni i chodniki – zapowiada Arkadiusz Kułaga, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży, które jest głównym wykonawcą odkładanego ponad 20 lat remontu. Jeśli pogoda nie spłata figla, w listopadzie pojawi się granitowa nawierzchnia z ławeczkami, latarniami i drzewkami, pod którymi będą już wyremontowane sieci kanalizacji deszczowej, sanitarnej, wodociągowej i elektrycznej.

- Po nas wejdzie wykonawca kanalizacji deszczowej, a z końcem czerwca MPWiK przebuduje przyłącza wodociągowe – kontynuuje dyrektor Kułaga. - Kanalizacja deszczowa będzie oddzielona od sanitarnej i zostanie spuszczona pod ziemię, jak na ulicy Długiej, którą remontowało MPGKiM.
Rozpoczynający się właśnie remont „placu czerwonego”, nazywanego tak przez dwie dekady od koloru kostki polbrukowej, będzie miał trzy etapy: w tym roku wymiana mediów i nawierzchni pierzei południowej i zachodniej, w 2013 – remont generalny hali targowej, a w 2014 lub wcześniej – zmiana nawierzchni na głównym placu Starego Rynku. Pierwszy etap ma kosztować 2 mln zł, drugi i trzeci – przypuszcza wiceprezydent Łomży Beniamin Dobosz - „po kilka milionów złotych”.

Stary Rynek dla pieszych, a nie samochodów
- Pierwszy etap rewitalizacji Starego Rynku obejmie głębokie wykopy na powierzchni około trzech tysięcy metrów kwadratowych i dlatego obie jezdnie na przedłużeniu Długiej i Farnej nie będą przejezdne – uprzedza wiceprezydent Dobosz. - Centralne rynki miast w Polsce i w Europie z założenia nie są dla ruchu samochodowego, tylko dla pieszych, spacerujących i odpoczywających mieszkańców i turystów. W ciągu trzech lat powstanie tu miejsce, do którego wszyscy będą chętnie wracali, także ze względu na wydarzenia kulturalne.
Wiceprezydent Dobosz podkreśla, że w zamiarze projektantów przebudowy jest przedłużyć estetycznie i funkcjonalnie ciąg zabytkowych uliczek Długiej i Farnej na starówce, dlatego bardzo duży parking został już przygotowany na pl. Niepodległości, zaś mniejszy powstanie na tyłach hali targowej. Wkrótce planowana jest także zmiana organizacji ruchu aut na Dwornej i Rządowej.
Remontowana pierzeja południowa z arkadami w kierunku Giełczyńskiej i zachodnia w kierunku Rządowej do wysokości wyjazdu z hali targowej będą miały jednolitą nawierzchnię z 1 800 płyt granitowych o wymiarach 130 cm na 60 cm. To tu mają stanąć stylowe ławeczki, latarnie i gazony z kwiatami oraz „wyrosnąć” nowe drzewka, w tym dwa efektownie iluminowane. Ma być miło i ładnie jak na Długiej i Farnej.

Właściciele kamienic chcą remontować z miastem
Aby nie zniszczyć nowej nawierzchni – planuje wiceprezydent Dobosz – ratuszu przygotuje z Radą Miejską projekt rewitalizacji fasad i dachów kamienic Starego Rynku z dofinansowaniem miasta.
- To da impuls właścicielom do podjęcia remontów, aby starówka jak najszybciej wypiękniała – zakłada wiceprezydent. - W pierwszym etapie remontu przyjęliśmy, że płyty granitowe położymy również w podcieniach kamieniczek, aby odnowiona nawierzchnia nie kontrastowała ze starą.
Z zachęty ratusza do współpracy przy rewitalizacji Starego Rynku skorzystali już właściciele pięciu kamieniczek pierzei południowej. W złożonej 30. maja do prezydenta Łomży deklaracji piszą: „Wyrażamy chęć podjęcia współpracy z miastem, tak aby nasze kamienice wkomponowały się w nowy wygląd starówki i mogła (ona – red.) w ten sposób stać się wizytówką naszego miasta”. Liczą na spotkanie z prezydentem „w celu stworzenia wspólnej koncepcji rewitalizacji oraz propozycji pomocy finansowej, z której moglibyśmy skorzystać”.

Mirosław R. Derewońko

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę