Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Nauczyciele, wychowankowie i Bohdan Łazuka zjadą do Łomży

Około 300 łomżynianek i łomżyniaków z Polski i z zagranicy spodziewają się od 29. czerwca do 1. lipca organizatorzy XIV Zjazdu Wychowanków i Nauczycieli Szkół Ziemi Łomżyńskiej. Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi przygotował z myślą o nich, m.in., spotkania w ławach szkolnych, debatę profesorów wyższych uczelni, zwiedzanie muzeów i krypty w Katedrze, rejs gondolami po Narwi i recital Bohdana Łazuki z cyklu „Przyjaciele Pani Hani”.

- Uczestnikami zjazdów, które odbywają się co trzy lata w Łomży, są głównie ludzie starsi, niektórzy 50 czy nawet 60 lat po maturze – mówi prezes Zarządu Głównego  TPZŁ Zygmunt Zdanowicz. - Jedni przyjeżdżają z wnukami do rodzinnego miasta, inni wracają do miasta, z którym związali życie zawodowe. Ten zjazd to promocja Ziemi Łomżyńskiej i Łomży oraz utrzymywanie miłych, koleżeńskich kontaktów. To dobra okazja, aby spotkać się z nauczycielami i koleżankami oraz kolegami, aby odwiedzić stare kąty, szkołę i cmentarz, aby poznać także współczesną Łomżę. Po raz pierwszy będziemy gościć profesorów belwederskich i tytularnych, urodzonych lub związanych z Ziemią Łomżyńską. Rozstrzygniemy jubileuszowy 10. konkurs TPZŁ na pracę dyplomową o Łomży i Ziemi Łomżyńskiej. Mamy nadzieję na spotkanie przynajmniej z częścią autorów najnowszego wydawnictwa, już 50. w naszej historii, „Ziemia Łomżyńska”. Tom jest pełen artykułów i zdjęć, wspomnień i ciekawostek z dawnej i bliższej nam historii. Ma elegancką szatę graficzną, dzięki dofinansowaniu druku 400 egzemplarzy przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku.
Szczegóły programu XIV Zjazdu Nauczycieli i Wychowanków Szkół Ziemi Łomżyńskiej przedstawił podczas konferencji prasowej wiceprezes TPZŁ Józef Babiel. 
- Chodzi nam o to, aby łomżyniacy rozsiani po Polsce i świecie utrzymywali kontakt – zapowiada wiceprezes. - Liczymy na ich głosy pod adresem władz miasta, bo czego nam czasem nie wypada powiedzieć, to łomżyniakom z zewnątrz zdecydowanie tak. Liczymy na ich głosy natury gospodarczej bądź kulturalno-oświatowej. Dotarliśmy do 70 „łomżyńskich” profesorów, którzy wnoszą duży wkład w polską naukę, i to grono będzie miało okazję przekazać swoją refleksję i wrażenia ze współczesnej Łomży prezydentowi miasta. Do naszej inicjatywy przyłączyły się wszystkie łomżyńskie uczelnie.
Oprócz piątkowego spotkania w ratuszu, uczestnicy zjazdu wezmą udział w uroczystościach zakończenia roku w łomżyńskich szkołach. Zapalą znicze na grobach nauczycieli i wychowanków na cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika (dawna św. Mikołaja). W sali widowiskowej Centrum Kultury przy ul. Sadowej usłyszą podczas oficjalnego otwarcia uroczysty dzwonek i będą bawić się ze znanym aktorem Bohdanem Łazuką na koncercie ku czci śp. Hanki Bielickiej (1915 – 2006), najsłynniejszej łomżynianki świata.
Sobotę, 30. czerwca, organizatorzy wypełnili atrakcjami turystycznymi: oprócz rejsów gondolami po Narwi, goście zwiedzą Łomżę i okolice oraz wystawy w Muzeum Północno-Mazowieckim, Muzeum Diecezjalnym i Muzeum Fortecznym. Ich przewodnikami będą, m.in., prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, ks. bp Janusz Stepnowski i ppłk. Ludwik Zalewski. Wieczorem czekać będzie na gości uroczysta kolacja w auli im. Hanki Bielickiej w II LO. Natomiast w niedzielę, 1. lipca – wzorem zjazdu sprzed trzech lat w roku 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona – zostanie odprawiona msza św. w obrządku łacińskim na Wzgórzu św. Wawrzyńca. Po mszy św. u podnóża Góry Królowej Bony uczestnicy zjazdu zgromadzą się wokół ogniska pożegnalnego.
Biuro zjazdu czeka na zgłoszenia chętnych do 5. czerwca w siedzibie TPZŁ przy ul. Sienkiewicza 8 w Łomży (tel. 86 216 28 33 lub 603 64 64 65).

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę