Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Dokopali się do... historii

Główne zdjęcie
wykopaliska przy II LO, zdjęcie udostępnione przez: Michał Gąsiński, fotografia lotnicza, www.fotoheli.pl

Pozostałość po browarze jezuickim - pomieszczenie z piecowiskiem do prażenia jęczmienia – są najciekawszym obiektem odkrytym przez archeologów pracujących w pobliżu II LO przy Placu Kościuszki w Łomży. Wielu ciekawych odkryć dokonano również nad Narwią przy ul Żydowskiej. Najstarsze zabytki, jakie udało się tu odkopać to m.in. rdzeń krzemienny, fragmenty narzędzi krzemiennych i potłuczonych naczyń glinianych, które archeolodzy datują na okres neolitu i wiążą z kulturą niemeńską, która rozwijała się przed czterema tysiącami lat.

Jak informuje Anna Sobocińska rzecznik prezydenta Łomży firma archeologa Mieczysław Bienia realizuje prace na zlecenie miasta na działce przeznaczonej pod budowę sali gimnastycznej przy II LO, oraz przy ul. Żydowskiej, przy budowanych nadnarwiańskich bulwarach. Jak informuje ratusz przy Placu Koścuszki archeolodzy dokopali się nie tylko do pozostałości po browarze, ale też do podziemnej części kostnicy, XIX-wiecznego obiektu funkcjonującego kiedyś przy szpitalu św. Ducha.
- Wykopaliśmy też cztery denary jagiellońskie z końca XV wieku, denar węgierski z lat trzydziestych XVI wieku i guzik szkolny potwierdzający, że było tu niegdyś gimnazjum pijarskie – wylicza w artykule na oficjalnej stronie miasta archeolog Mieczysław Bienia.

Prastara historia miasta
Wielu ciekawych odkryć dokonano również nad Narwią przy ul Żydowskiej.
- Poziomy osadnicze oddzielone są piaskiem wylewowym Narwi, rzeka oddzielała kolejne etapy życia mieszkańców – mówi Mieczysław Bienia. - Najwyższy poziom - to osiedle budynków z XIX i pierwszej połowy XX wieku, układający się przy wybrukowanej ul. Żydowskiej. Archeologom udało się odsłonić część ulicy, przy której ciągnął się rząd budynków z wybrukowanymi placami. Wśród nich była piekarnia – odkryto piec chlebowy o długości ponad 5 metrów, w piwnicy jednego z budynków znaleziono ok. 40 monet zdeponowanych po 1800 roku (grajcary austriackie, grosze pruskie). Ekipa trafiła również na pozostałości kanału ściekowego pod brukiem z przełomu XIX i XX wieku. Na niższym poziomie archeolodzy odkryli warstwę związaną z późnym średniowieczem (XIV-XV wiek), a w niej pozostałości po budynkach mieszkalnych, jamach, zachowany w całości dzbanek i kilka potłuczonych, dwie monety jagiellońskie z końca XV wieku. Kolejny poziom tworzy ok. półmetrowa warstwa czystego piasku związana z wylewem rzeki Narew, następna, na głębokości 4,5 metra od współczesnej powierzchni użytkowej, intensywnie czarna, pamięta czasy wczesnego średniowiecza (XII-XIII wiek). Archeolodzy odkryli w niej kilkanaście kilogramów potłuczonych fragmentów naczyń glinianych, nieraz bogato ornamentowanych oraz kości zwierzęce. - Ich analiza pozwoli na określenie diety mieszkańców, którzy zamieszkiwali te tereny w czasie wczesnego średniowiecza – mówi archeolog Mieczysław Bienia.
Po kolejnej warstwie zalewiskowej Narwi na ok. piątym metrze wystąpiła najstarsza warstwa użytkowa, datowana wstępnie na VII-IV wiek p.n.e. Z tej warstwy pochodzą pojedyncze fragmenty potłuczonych naczyń glinianych związanych z kulturami łużycką i pomorską. Najstarsze zabytki, jakie udało się pozyskać w trakcie prac przy ul. Żydowskiej, pochodzą z warstw przemieszanych, ale można je datować na okres neolitu i wiązać z kulturą niemeńską (2.200 do 1.800 p.n.e.) - wykopano m.in. rdzeń krzemienny, fragmenty narzędzi krzemiennych i potłuczonych naczyń glinianych.

na podstawie www.lomza,pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę