Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

Nadzieje polskiego jazzu w Łomży

Główne zdjęcie
Michał Tomaszczyk - zwycięzca konkursu.

Wybitnie utalentowany puzonista Michał Tomaszczyk zdobył Grand Prix i tytuł Nowej Nadziei Jazzu na Novum Jazz Festival. 26-letni absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i laureat wielu polskich i zagranicznych konkursów stoczył porywającą walkę z 12. konkurentów do głównej nagrody. Festiwal zakończył koncert finałowy gwiazd: Macieja Kocińskiego oraz Trio RGG.

– Jestem bardzo zadowolony – ocenia zwycięzca konkursu Michał Tomaszczyk. – Ale muzyka to nie jest tylko konkurencja – zagrałem te utwory tak, jak czułem i spodobały się komisji. Przechodziłem przez różne instrumenty i dotarłem do puzonu. W pewnym momencie tata doradził mi co należy zmienić, żeby było lepiej i jestem zadowolony z tego, że gram na puzonie! Jest on bardzo ciekawym instrumentem, zbliżonym najbardziej do głosu ludzkiego – można na nim niemal śpiewać.
Piąta edycja konkursu była najsilniej obsadzona w historii festiwalu. Mimo tego, że w ostatniej chwili z konkursu wycofało się trzech uczestników jego poziom nie zmalał. Nie dziwi to w kontekście informacji, że rywalizowali ze sobą absolwenci i studenci renomowanych uczelni w Warszawie i Katowicach, ale także z Miami, Rotterdamu, Odense i Berlina. Najmłodsza uczestniczka konkursu, wokalistka Kinga Kołodziej z Tomaszowa Lubelskiego liczyła zaledwie 16 lat. Startowała też śpiewająca reprezentantka naszego regionu: pochodząca z Turośli, studiująca obecnie w Gdańsku Alicja Serowik. Jednak w tym roku jury, obradujące pod przewodnictwem wybitnego pianisty Przemysława Raminiaka, nagrodziło instrumentalistów Zwycięstwo Michała Tomaszczyka było bezdyskusyjne. II miejsce zdobył występujący solo perkusista Jakub Gudz. Trzecim podzielili się trzej saksofoniści: Michał  Jan Ciesielski,  Marcin Kaletka i Marek Konarski.
V Przegląd Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej Novum Jazz Festival zakończył koncert finałowy. Jako pierwszy zaprezentował się  solo saksofonista Maciej „Kocin” Kociński, który przy pomocy EWI Yamahy i Loop Station Bossa wykreował własny muzyczny świat, łączący muzykę folkową i etniczną z jazzem. Finał należał do mistrzów nastroju i zbiorowej improwizacji na najwyższym poziomie, czyli Trio RGG: Raminiak/Garbowski/ Gradziuk.
– Konkurs – nie tylko moim zdaniem – miał najwyższy poziom ze wszystkich dotychczasowych – ocenia Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny festiwalu. – Jest tylko jeden tytuł Nowa Nadzieja Jazzu, ale wszyscy uczestnicy konkursu mogą być z siebie dumni – oni wszyscy mogą się czuć nowymi nadziejami jazzu. Podobnie było z festiwalem – starałem się, żeby jubileuszowy NJF był promocją młodego polskiego jazzu i pokazał, że należy on do światowej ekstraklasy. Przecież Bennie Maupin, który nagrywał z Milesem Davisem wspaniałe, historyczne krążki – nagrał swoją najnowszą płytę z Polakami. Maria Schneider (wybitna amerykańska kompozytorka – red.) powiedziała: skąd taki mały kraj ma takich wspaniałych muzyków jazzowych? Dzisiejszy koncert udowodnił, że tak naprawdę jest!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

Foto: Michał Tomaszczyk - zwycięzca konkursu.
Foto: Maciej Kociński
Foto: Maciej Kociński
Foto: Maciej Kociński
Foto: Trio RGG
Foto: Trio RGG
Foto: Trio RGG
Foto: Trio RGG
Foto: Trio RGG
Foto: Trio RGG
Foto: Trio RGG
Foto: Trio RGG
Foto: Michał Tomaszczyk - zwycięzca konkursu. (fot. Elżbieta Piasecka - Chamryk)

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę