Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Inauguracja Novum Jazz Festival

Koncerty kwartetu pianisty Michała Szkila oraz Maciej Grzywacz Trio fenomenalnego gitarzysty z Gdańska rozpoczęły piątą edycję Novum Jazz Festival. – Dwa kolejne dni festiwalu zapowiadają się równie fantastycznie – podkreśla dyrektor artystyczny NJF, Mirosław Dziewa. – Jestem często o to pytany, ale nie umiem odpowiedzieć, który z dni czy koncertów festiwalu polecam najbardziej. Każdy będzie fascynujący, dlatego zapraszam fanów jazzu na dziś i jutro!

Lepszego początku Novum Jazz Festival nie można było sobie wymarzyć. Jako pierwsi w Centrum Katolickim zaprezentowali się z jak najlepszej strony młodzi muzycy zespołu Michała Szkila. Lider – zdobywca II nagrody w ubiegłorocznym konkursie – miał ogromne wsparcie w drugim soliście, fantastycznie grającym puzoniście Michale Tomaszczyku. Doskonale wypadła też -  znana z licznych płyt i koncertów -  sekcja rytmiczna: Max Mucha – kontrabas i Grzegorz Masłowski – perkusja. To był porywający koncert i zarazem świetna zapowiedź części konkursowej, która odbędzie się w niedzielę – aż ¾ kwartetu Szkila weźmie udział w walce o Grand Prix.
Po krótkiej przerwie nastąpiła całkowita zmiana nastroju. Trio gitarzysty Macieja Grzywacza zagrało klimatyczne i subtelne kompozycje autorskie lidera. Nie brakowało w nich popisów solowych Grzywacza, ale jako równie dobrzy improwizatorzy zaprezentowali się kontrabasista  Piotr Lewańczyk we wstępie „A Song” oraz perkusista Łukasz Żyta w końcówce „I Know It When I See It”. Na bis zabrzmiał standard Dave’a Brubecka.
– Grało nam się bardzo miło, była fajna atmosfera – mówi gitarzysta Maciej Grzywacz. – Utwory które zagraliśmy to owoc moich prac kompozytorskich z ostatnich lat. Znalazły się one na czterech moich autorskich płytach. Był też utwór autorstwa Clarence’a Penna – to perkusista, z którym nagrałem ostatnią płytę „Black Wine”.
– Z tego co wiem koncerty jazzowe w Łomży odbywają się dosyć często – sam jestem tu trzeci raz w ostatnim roku – ocenia perkusista Łukasz Żyta. – Świetne, kameralne miejsce, wyrobiona publiczność – mogę się wypowiadać w samych superlatywach.
– Publiczność była bardzo zaangażowana w to, co robimy na scenie – dodaje kontrabasista Piotr Lewańczyk. – Dzięki temu grało się nam bardzo dobrze.
Jeszcze dzisiaj w Centrum Katolickim zagrają   polsko – niemiecki kwartet Tone Row pianisty Sebastiana  Zawadzkiego -  zdobywcy Grand Prix ubiegłorocznego NJF oraz Wierba - Schmidt Quintet z gościnnym udziałem wybitnego saksofonisty Piotra Barona. Jutro, poza występami konkursowymi w Centrum Katolickim  melomanów czekają dwa wyjątkowe koncerty w auli Zespołu Szkół Katolickich: solowy popis saksofonisty zespołu Soundcheck - Macieja Kocińskiego oraz finałowy występ Trio RGG.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski, Elżbieta Piasecka - Chamryk

210204100642.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę